Velvet Love

We are taking over our fathers’ velvet pants! I say a little tailor touch could fix all the problems 🙂 Because we are under velvet attack! It’s been one of the good fashion trends for me and in fact, I’m taking the advantage of it. It makes me happy to see all the different colors and mostly the colorus of autmn on velvet. It perfectly fits me because I can make a chic outfit look more sporty or the opposite by wearing sneakers.

Babalarımızın eski bol paça kadife pantolonlarına el koyuyoruz! Birazcık terzi işiyle hallolur diyorum ben 🙂 Çünkü etraf yine kadifelerle dolup taşıyor. Bu senenin güzel trendlerinden bir tanesi oldu, benimde çok işime geldi açıkçası. Etrafta her renkte ama daha çok pastel ve sonbahar renklerinde olması beni daha da mutlu etti. Tam benlik, hem spor ayakkabılarla şık, hem şık kıyafetlerle sporlaştırabiliyorum.

At this point, I think we must be careful not to cross the line. As you may find on my other blog post about plaid trend, except year patterns and fabrics, suits are also super trendy! Besides plaid or velvet trend, you will see many many kinds of women suits everywhere! Sometimes when I need to look serious (which doesn’t happen a lot), these suits save my life! Because they look chic, and I can combine them with my sneakers as long as pants are a wide trouser leg. Besides all, during winter it’s a good way to look chic and stay warm at the same time.

Bu noktada sadece sınırı bilmek gerekli sanırım. Çünkü diğer yazımda okuyabileceğiniz üzere bu sene desenler ve kumaşlar dışında, kadınlar için bir takım elbise modası var. Ekoselerin yanı sıra kadifelerle de takım elbiseler de mağazalarda boy gösteriyor. Arada sırada ciddi olmam gerektiğinde (ki çok başıma gelen bir durum değil) bu takımlar hayat kurtarabiliyor. Çünkü hem rahat, hem bol paça olduğu için ayağıma spor ayakkabıyla kombinleyebiliyorum. Bunların yanı sıra, kışın da hem sıcak tutup hem şık görünmek isteyenler için de birebir.

Pembe kadife salopet – Trendyol

Su yeşili kadife pantolon – Pull&Bear

More from Elvin Levinler

Green Smoothie

If you are looking for a healthy and beautiful green smoothie, you...
Read More

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *