Summer Expedition | Amalfi

If they asked me “How would you describe Amalfi Coast with one sentence?”, I would definitely say that it is like a dream… It was our second time in the coast of Amalfi and this time we went there for an event held by Stradivarius. We participated in the photo shoots of their summer collection, and enjoyed the area as much as we could! It was full of joy, sun, and great foods!

Bana “Amalfi’yi tek cümleyle nasıl anlaatırsın?” deseler, kesinlikle rüya gibi derim… Bu bizim ikinci gidişimizdi ve aslında Stradivarius markası bir etkinliği için gittik. Yaz koleksiyonları için fotoğraf çekimine katıldık ve bu sürede de elimizden geldiğince bulunduğumuz yerin tadını çıkardık. Mükemmel yemekler, güneş ve eğlence dolu geçti!

First day, we started the shooting as soon as we arrived. So, it was a little busy and crazy afternoon. However, we had the best evening later in the day. We had such a great view of Positano and had amazing time accompanied with Italian live music and delicious Italian food of course… We even danced with tambourines!

İlk gün, vardığımız gibi çekimlere başladık. Bu yüzden çok dolu ve koşturmacalı bir akşamüstü geçirdik. Neyse ki, sonrasında en güzel akşamı geçirdik. Positano’nun mükemmel manzarasıyla birlikte canlı İtalyan müzikleri ve inanılmaz lezzetli İtalyan yemekleri de gece boyu bize eşlik etti. Hatta darbukalarla dans bile ettik!

The next day the shootings continued in Capri. So, we woke up really early. After such a tiring day and a fun night, it was very hard to wake up to be honest… But then I saw the breakfast and forgot about everything. We walked down to the ferry point where a boat picked us up for Capri.

Sonraki gün çekimler Kapri’de devam etti. Bu yüzden çok erken kalktık. Yorucu bir gün ve uzun eğlenceli bir geceden sonra doğru söylemek gerekirse çok zorlandım erken kalkarken. Ama sonra kahvaltıyı gördüm ve bir anda yorgunluğumu unuttum. Sonrasında, bizi Kapri’ye götürecek olan  feribota yürüdük.

At this point, I would like to talk about getting around in Amalfi. In this coast, you basically need to walk to reach wherever you want to go. There are so many stairs that you have to climb and descend. Because everything was built upon the hills. Thanks to this kind of architecture, the pattern of the town is so ravishing. And in between of the islands, you need to take the boats as we did on our way to Capri.

Bu noktada, Amalfi’de yapılacaklar hakkında konuşabilirim. Bu sahilde, nereye isterseniz yürüyerek ulaşabilirsiniz. Çıkmanız gereken bir çok merdiven olabilir, çünkü her yer tepeler üzerine kurulu. Bu mimari sayesinde her yerden manzara çok etkileyici oluyor. Adalar arasında ulaşımı sağlamak için bota binmeniz gerekiyor, biz de Kapri’ye böyle ulaştık.

Always crowded, always nice

Last year when we visited Capri, it was very very crowded. And this year, although the peak season hadn’t started yet, it was still considerably crowded. So I guess there is no time limit for Capri, you can visit whenever you want to…

Geçen sene Capri’yi ziyaret ettiğimde, çok çok çok kalabalıktı. Bu sene, ziyaret için en uygun zaman olmamasına rağmen yine kalabalıktı. Demek ki Kapri için seyahat aralığı yok, ne zaman isterseniz ziyaret edebilirsiniz.

You know, this area is so famous with its iconic chaise-longues and umbrellas with stripes… We took so many pictures with these icons and again it was time to eat! When you travel in Italy, the topic comes eventually to food. So again, we had an amazing lunch…

Biliyorsunuz, burası ikonik şezlong ve çizgili şemsiyeleri ile meşhur. Bu ikonlarla bol bol fotoğraf çektik ve bir baktık ki yemek zamanı gelmiş! İtalyadayken konu bir şekilde yemeğe dönüyor zaten, o yüzden bizde keyif almaya baktık ve mükemmel bir öğle yemeği yedik.

I love when they use the Amalfi lemons as ornaments on the table. It gives such a fresh look… We had so much food such as eggplant with tomato sauce, fried zucchini, sea food, pasta, fish, etc… They were all so delicious! I was about to explode actually… You know how hard it is to resist against the Italian food…

Amalfi limonları ve işlemeleri kullanılan masaları çok seviyorum. Çok taze bir görünüm veriyorlar. Yediğimiz yemeklerden bazılar; domates soslu patlıcan, kızarmış kabak, deniz ürünleri, makarna, balık vs… Hepsi çok lezzetliydi! Hatta çatlamak üzereydim… Ama İtalyan yemeklerine karşı koymak ne kadar zor biliyor musunuz…

Next day, we woke up really early again and grabbed our cameras and went down the seaside in the crack of dawn to take some pictures. It’s not easy to take good photos actually, there is a huge effort behind it. We always put so much effort for our photos and videos during our trips.

Ertesi gün, kameralarımızı alıp gün doğumunu yakalamak için sahile indik. İyi fotoğraf çekmek o kadar kolay değil, arkasında bir sürü emek var. Biz de özellikle seyahatlerimizde fotoğraf ve videolara çokça vakit ayırıp emek gösterenlerdeniz.

Then, in the afternoon, we visited the main square of Amalfi which is again always very crowded. We went to a café which has been in the square since 1830 and enjoyed the delicious Italian desserts. We even tried to make some!

Daha sonra, akşam üstü, Amalfi’nin meşhur meydanına gittik, çok çok kalabalıktı. 1839’dan beri o meydanda olan bir kafeye gittik ve İtalya tatlılarıyla kendimizi şımarttık. Sonrasında kendimiz bile yapmayı denedik!

 

More from Elvin Levinler

City of Love and History: Venice

Venice is such a charming and stunning city with the tiny streets,...
Read More

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *