Scotch Plaid

To me, fashion is to wear what looks good on you and what you feel good inside of it. Depending on your body type, height and of coure your life style and character, you can create your own style. But besides all, there are several styles that all brands produce every year depending on the “trend of the year”. This year, one of those trend is scotch plaid. You might also have seen on me this pattern and now it’s super hip! Another good thing about fashion is that it repeats itself and something that your mother or even your father was wearing 30 years ago can be super valuable today! For example, I still wear my mother’s plaided skirt.

Moda bana göre insanın kendine yakışanı ve içinde kendinizi iyi hissettiğiniz kıyafeti giymektir. Vücut tipine, boyunuza ve tabi ki karakterinize ve günlük yaşantınıza göre zamanla şekillenerek kendi tarzınızı yaratabilirsiniz. Ama bütün bunların yanında, bir de bütün markaların her sene çalıştığı genelde birkaç ortak tarz oluyor. Bu sene bunlardan bir tanesi ekose! Benim üzerimde de çokça rastladığınız ekoseler çok trend bu aralar. Moda dünyasının bir güzelliği de, zaman içinde kendini tekrarlıyor olması ve eskiden giydiğiniz veya annenizin hatta babanızın eski kıyafetleri bile trend olabiliyor! Mesela ben annemin gençlik yıllarında giydiği ekose eteği hala giyiyorum.

When you see a plaid pattern, if the first thing comes up on your mind is Scothland and men who wear schot plaid skirts, it doesn’t mean that you don’t know fashion, you are or the right track. Because this pattern was born with these skirts… But now, it’s in everywhere! And even tho normally this pattern gives you a little serious look, but now since it’s even used on your sports clothes, you may consider it as a regular ones. My favourite is rain coats! It’s both useful and good looking. I especially love them when they’re plaided.

Ekose etek deyince aklınıza ilk olarak İskoç erkeklerinin ekose etekleri gelebilir, yanılmıyorsunuz, ekose ilk olarak buradan çıkmış, ancak şu an her yerde! Hatta sadece iş hayatında ciddi bir kıyafet giyerken değil, günlük hayatınızda en spor kıyafetiniz bile ekose desenli olabilir.Buna en güzel örneklerden bir tanesi de yağmurluklar! Hem ihtiyaca hem göze hitap ediyorlar artık. Ben özellikle ekoseyle birleşince çok seviyorum.

By the way, there are many plaid suits which I don’t like to wear but enjoying a lot when I see it on a magazine. And even if you’re not a plaided süit person like me, you will still see lots of different style of combined plaided suits. I must warn you about this pattern, if you are planning to hide some kilos, it’s not the best choice to look skinny 🙂

Bu arada, bana takım elbiseler çok fazla geliyor, belki benim tarzım olmadığı içindir ama bazı moda dergilerinde görünce çok beğeniyorum ancak kendim günlük hayatımda tercih etmiyorum. Siz de tercih etmiyorsanız bile büyük ihtimalle gireceğiniz herhangi bir mağaza da çokça rastlayacaksınız bu ekose etek/pantolon – ceket takımlara. Dikkat edin, ekoseler kiloları gizlemeye çok elverişli değiller, tercihler dikkatli yapılsın 🙂

More from Elvin Levinler

Fascinating Qatar

Qatar’s capital city Doha is very popular lately. With its skyscrapers build...
Read More

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *