Safari in Africa!

Are we ready to meet the lions? Welcome to the jungle…  I couldn’t sleep at night because we were going out on safari in the morning.

First of all, we went to a lion park to love baby lions. They’re in a private park because they are endangered animals. You can love them because they’re babies, actually. Of course, it’s not possible to approach the big lions.

Aslanlarla tanışmaya hazır mıyız? Ormana hoş geldiniz… Gece uyuyamadım çünkü sabah erkenden safariye gidiyorduk.

İlk önce bir aslan parkına, bebek aslanları sevmeye gittik. Bu gittiğimiz özel bir park çünkü bunlar nesli tükenmekte olan hayvanlar. Ve onları sevebiliyor olmamızın tek sebebi bebek olmaları, yoksa büyük aslanları sevmenin imkanı yok.

We loved the baby lions, they were so sweet and beautiful… Their feathers were soft and I loved their paws… Then we entered the natural environment of animals in a protected car. First, we saw the antelopes, then we moved through their natural habitat. It was such a brilliant experience to see all the animals in their daily routines…

Bebek aslanlar çok şeker, patileri yumuşacıktı, sevmek çok güzeldi. Daha sonra korunaklı bir aracın içinde, hayvanların doğal ortamına girdik. İlk önce antilopları gördük, sonrasında onların doğal yaşam alanına doğru ilerledik. Bütün bu hayvanları doğal ortamında günlük hallerini gözlemlemek inanılmaz bir deneyimdi.

When the car stopped, a giraffe came near us, I fed it with my hands! Can you believe that? I gave him an apple and I saw his purple tongue… It was so amazing… I believe that touching the animals give you such a relief.

Araba durduğunda yanımıza bir tane zürafa yanaştı, bende onu ellerimle besledim! İnanabiliyor musunuz? Yemesi için elma uzatırken mor dilini gördüm… İnanılmazdı! Hayvanlarla fiziksel temas kurmak insanları rahatlatıyor olmalı.

Our second morning, we got up at 4 AM, because we needed to see the animals when the weather is cool and when they wander around. We were so lucky! Because we got to see all Big Fives during this ride: Leopard, lion, rhino, African buffalo and elephant… Seeing them in their natural habitat was breathtaking, I will never ever forget this experience. Especially the elephant was so cute. I couldn’t take my eyes off it. And of course, the zebras… They are such elegant animals.

İkinci sabahımızda sabahın 4’ünde uyandık çünkü hayvanları daha fazla görebilmek için onların hava daha serinken dolaştığı saatlere denk getirmeye çalıştık. Ve çok şanslıydık. Çünkü bu turda büyük beşliyi görmeyi başardık; leopar, aslan, gergedan, Afrika bufalosu ve fil… bütün bu hayvanları doğal ortamlarında görmek nefes kesiciydi, bu deneyimi asla unutmayacağım. Özellikle fil çok tatlıydı, gözlerimi alamadım. Ve tabi ki zebralar, onlar da çok elegant hayvanlar…

Last day, last safari

We continued even on our third day. One can never get bored of this. Again, we were so lucky. Our ranger let us get out of the car when we were near zebras… There were 30 or 35 of them. It was so nice! There were even a couple of zebra that were kissing each other. I wanted to freeze that scene forever! And we also saw a baby rhino following his mom, which was the cutest thing on this earth.

This time we saw the lions in their very protected area. It was a little frightening to see that they were kept in such area. By the way, seeing the lions can be a little hard; because they sleep 18-20 hours in a day. So, you either see them when they are sleeping, or you don’t see them at all. But maybe it’s even safer not to see them, as you are in a open-air car…

Son gün, son safari

Üçüncü günümüzde de asla sıkılmadan devam ettik ve yine şanslıydık! Safari sorumlusu, arabalardan inip zebralara yaklaşmamıza izin verdi. 30-35 tane zebra vardı ve çok güzellerdi. Hatta bir çift zebra birbirlerini öpüyorlardı! O sahneyi sonsuza kadar dondurmak istedim. Bir tane de bebek gergedan gördük, o da annesini takip ediyordu. Hayatımdagördüğüm en tatlı şeydi.

Bu sefer aslanları daha da sıkı korundukları bir yerde gördük. Aslanların tutuldukları yeri görmek biraz korkutucuydu. Bu arada, aslanları görmek biraz zor olabilir çünkü günde 18-20 saat uyuyorlar. Yani ya uyurken görebiliyorsunuz ya da hiç göremiyorsunuz. Zaten açık bir arabadaysanız belki görmemeniz çok daha iyidir 🙂

More from Elvin Levinler

5 Reasons to Visit Philipinnes

I wouldn’t have counted Philippines as one of my dream destinations… Consisting...
Read More

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *