Rome: Heaven of Food

If you go to Rome, even for two days, you must spare some good time for food! Personally, I gained 2 kgs in 2 days and I don’t regret! Here’s my must-eat list for you!

Roma’ya giderseniz, iki günlüğüne bile olsa her şeyden önce yemeğe ayıracak zamanınız olmalı. Şahsen benim gözüm dönüp 2 günde 2 kilo aldığım ender yerlerdendir. İşte size mutlaka yemeniz gereken yerler;

Da Enzo 29

If you’d like to feel like an Italian while eating your carbonara, I highly recommend you Da Enza 29! For starter, you MUST order fried artichoke, one wasn’t enough for me so I ordered 2-3 more… o don’t hesitate to order more. It’s not you, it’s the artichoke 🙂 For main course, if you are 2 persons, at least one of you should order carbonara to try it because it’s the best! Except carbonara, there are many different choices that I’m sure you will enjoy. Don’t forget to order tiramisu at the end of your dinner or lunch. And if you prefer to drink wine, which i suggest, the house wine is perfectly cheap and delicious. If you’re lucky, you wouldn’t wait to get a table because the tables which are available to reserve are generally full all the time.

Yemek yerken hem kendinizi İtalyan hissedeceğiniz hem hayatınızın en güzel carbonarasını yiyeceğiniz Da Enzo 29! Başlangıç olarak mutlaka ve mutlaka kızarmış enginarından sipariş edin. Doymayıp 2-3 tane daha sipariş edebilirsiniz. Ana yemek olarak iki kişiyseniz biriniz mutlaka carbonara sipariş etsin. Carbonara dışında da bir çok seçenek var ve hepsi mükemmel. Sonunda tiramisu yemeyi sakın ihmal etmeyin! Şarap içmek isterseniz litrelik veya yarım litrelik house winelarından sipariş edebilirsiniz, hem hesaplı hem lezzetli. Bu mekan çok küçük olduğu için rezervasyonla sınırlı sayıda masa alıyor, ama kapısında 10-15 dk beklerseniz yer bulabilirsiniz, bizim gibi şanslıysanız tabi 🙂

Pompi Tiramisu

Pompi Tiramisu, it makes you wanna write a poem for tiramisu! It’s located close to the Spanish Steps hto I’m sure you’ll notice by its huge line in front of the small place. They have some different flavors, I suggest you to get them all. They sell take away, and right after you buy it in 5 minutes I’m sure you will finish 2 different flavors. At least this is what happened to us 🙂 And, it’s very cheap!

Pompi tiramisu, tiramisu’ya şiir yazdıracak lezzette. Yeri hemen İspanyol Merdivenlerinin sağ çapraz sokağında, önündeki kuyruktan tanıyacaksınızdır zaten. Birkaç farklı çeşidi var, benim önerim 4 kutu alın farklı farklı, iki kişiyseniz 5 dakika içinde hepsini bitirebilirsiniz zaten. Ve fiyatları da çok uygun.

Ginger Sapori e Salute

It’s time for healthy breakfast (as always)!  I can’t get enough of Ginger Sapori e Salute. Their sandwiches, smooties, and amazingly healthy salads are super delicious!If you’re lucky enough you might get a table for breakfast or lunch time because it’s quite crowded. But it definately worths to wait.

Sağlıklı kahvaltı zamanı(tabiki)! Ginger Sapori e Salute, asla yetmiyor bana. Sandviçleri, salataları, smootieleri birbirinden sağlıklı ve lezzetli. Şanslıysanız hemen yer bulabilirsiniz ancak genellikle kahvaltı ve öğle yemeği zamanı çok kalabalık oluyor. Beklediğinize değeceğine eminim.

Salotto 42

And one little night life tip for you, here’s Salotto 42! It’s a coctail bar that combines you with the soul of Rome’s history and modern world. It got selected as one of the best cocktail bar in the world so it’s very famous with its coctails. And they have an open bar that serves snacks all the time. Music and people are always good, so it touches 3 of your senses. And even one time, they played Sezen Aksu who is one of the great voice artist in Turkey and I really enjoyed it.

Biraz da gece hayatı diyelim, ve karşınızda Salotto 42! Roma da o tarihin içinde sizi modern dünyayla birleştiren bir kokteyl bar. Birkaç sene önce dünya sıralamasına girmiş, kokteylleriyle meşhur. Aynı zamanda açık bir barı var ve önünde sürekli yenilenen atıştırmalık tabakları var. Müzikler ve insanlar hep güzel, böylelikle minimum 3 duyunuza hitap ediyor. Hatta bir ara Sezen Aksu çaldı, çok hoşuma gitti 🙂 

More from Elvin Levinler

NITTO ATP Finals | Garanti Koza

Watching the worlds 8 most powerful tennis players in Nitto ATP Finals...
Read More

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *