Provence as a Lifestyle…

Provence is not just a region full of wine yards, olive trees and lavender fields in southeast of France; it is actually a way of living. Natural life and simplicity are the keywords for this lifestyle. Tranquility and relief are what you get in the end…

Provence sadece şarap bağlarının, zeytin ağaçlarının ve lavanta bahçelerinin olduğu bir yer olmasından ziyade, bir yaşam biçimi. Doğal hayat ve basit yaşam, bu yaşam stili için anahtar kelimeler. Sakinlik ve rahatlama da bunların sonucu olacaktır.

After I watched A Good Year, I felt in love with the area and started to dream about it. You might think that some things happen just in the movies; but this is time, it’s not the case. It’s even better than the movie as you can touch the floor and smell the atmosphere.

A Good Year (İyi Bir Yıl) filmini izledikten sonra, bu bölgeye aşık oldum ve hayaller kurmaya başladım. Bazı şeyler sadece filmlerde olur gibi düşünebilirsiniz; ama bu sefer burası farklı. Burası, filmlerden bile daha güzel çünkü hem dokunup hem bu atmosferi koklayabiliyorsunuz.

Visiting Provence is just burst of all kinds of emotion! Especially if you are living in big cities where rush and chaos are just part of your daily routine. So what does Provence offer? Sunflower and lavender fields spread as far as the eye can see… Such an amazing beauty and stunning smell… Friendliness and joy of people…

Provence’ı ziyaret etmek adeta bütün duyguların patlaması gibi. Özellikle eğer büyük bir şehirde yaşıyorsanız ve tüm gün koşturma ve telaş içinde geçiyorsa… E Provence ne sunuyor? Göz alabildiğince ayçiçeği ve lavanta bahçeleri… İnanılmaz bir güzellik ve büyüleyici bir koku… Arkadaş canlısı ve mutlu insanlar…

When we met people in Provence and saw the big smiles on their faces coming from their hearts, shared the laughter of the children running around the backyards, and witnessed how they prepare their meals with their own products; we realized that Provence way of living just makes you peaceful and happy.

 Provence’da insanlarla tanıştığmızda, bize kalpten gelen kocaman gülümsemeleriyle, arka bahçelerinde koşturan çocukları ve evde kendi ürettikleriyi ürünleriyle yaptıkları yemekleri hazırlamalarına şahit olduk  ve fark ettik ki; Provence tarzı yaşam şekli seni mutlu ve huzurlu yapıyor.

Lost in green 🍃💚

Elvin Levinler (@elvinimin)’in paylaştığı bir gönderi ()

Be careful with the bees!

I had never seen such wide lavender fields. You can’t imagine the color of them. So perfect… And they spread such amazing smell that your brain, your heart, all your body feel it… It’s like somebody puts you in the middle of a canvas drawn by Monet… Of course, it is possible to get inside of these fields and run through them. But you have to be really careful with the bees who also love lavenders as much as you do…

Hayatımda hiç bu kadar geniş lavanta bahçeleri görmemiştim. Renklerini hayal bile edemezsiniz. İnanılmaz! Beyninize, kalbinize ve tüm vücudunuza inanılmaz bir koku yayılıyor. Sanki sizi Monet’nin bir tablosunda gibi hissettiriyor. Tabi ki lavanta bahçelerine dalıp aralarında koşturabilirsiniz, ama dikkat edin, bizim kadar lavanta seven arılar da var 🙂

Natural beauty is not the only thing Provence offers… The historical heritage and cultural richness are so strong here… You should see the tiny streets of Avignon which is surrounded by mediaeval walls. I also enjoy Gordes, which attacks people’s attention with its monastery in the middle of the lavender fields. St Paul de Vence is another mediaeval village that you should definitely visit during your trip in Provence. And of course you should go to Aix-En-Provence and follow the signs of Cezanne…

Provence, sadece doğal güzellik sunmuyor… Tarihi miras ve kültürel zenginlik oldukça fazla. Avignon’un ortaçağdan kalma duvarlarıyla sarılı dar sokaklarını görmeniz lazım. Aynı zamanda, Gordes, lavanta bahçelerinin ortasındaki göz alıcı manastırıyla da dikkatimi fazlasıyla çekiyor. St Paul de Vence, Provance’da ziyaret etmeniz gereken bir başka orta çağ şehri. Ve tabi ki Aix-En-Provence’a gidip Cezanne işaretlerini takip etmeniz gerekiyor.

Provence also includes French Riviera… Cannes, Nice, Monaco, Saint Tropez… You know how popular they are… Although they are much more crowded comparing to the other areas, they still offers their visitors a great peace of Provence.

Provence aynı zamanda Fransız Rivierasını da kapsıyor. Cannes, Nice, Monaco, Saint Tropez… Ne kadar popüler olduklarını biliyorsunuz… Bu yerler de diğerlerine oranla daha kalabalık olmasına rağmen yine de Provence’in mükemmel bir huzur veriyorlar.

To sum up this trip, Provence way of living definitely raises the quality of life. People use lavender products to call down… Imagine an area full of lavender fields… Is it possible not to reach Nirvana?

Bu seyahati özetlemek gerekirse, Provence tarzı yaşamak hayat kalitesini yükseltiyor. İnsanlar lavanta özlü ürünleri rahatlamak için kullanıyorlar. Lavantalarla dolu tarlalar hayal edin… Nirvana’ya ulaşmamak mümkün mü?

More from Elvin Levinler

How did I start Yoga?

Always the most difficult thing is to get started, so I want...
Read More

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *