Positano Stole My Heart

I can dream of a place and fall in love with it only by looking at its pictures. That was what I felt before I visited Positano. Colorful houses perfectly aligned by the hillside definitely worth to see especially in the golden hour. The minute I return to home, I dream to go back as soon as possible.

Bir yerin hayalini kurup , fotoğraflarına bakıp oraya aşık olabilirim. İşte Positano’yu ziyaret etmeden önce tam olarak böyle hissettim. Tepere yerleşmiş renkli  ve sıralı evleri özellike güneş batarken izlemeye değer.

“Positano bites deep. It is a dream place that isn’t quite real when you are there and becomes beckoningly real after you have gone.”  I couldn’t agree more with Steinbeck! That sentence literally expresses how I feel about Positano.

“Positano çok derin bir anlama sahip. Orada olduğunuzda bu büyülü yerin farkına varmanız imkansız gibi, ancak ayrıldığınızda sürekli aklınıza gelecek ve o zaman büyüsünü hissedeceksiniz” Stenbeck’in bu sözlerine daha fazla katılamazdım! Bu söz gerçekten tam olarak hislerimi ifade ediyor.

There are plenty of beautiful places throughout the Amalfi Coast but I believe the most precious one is certainly Positano. Of course in 1953 when Steinbeck utters this words Positano was neither popular nor touristic. Now, it is highly popular, expensive and crowded especially in the summer season.

Amalfi Sahillerinde bir çok güzel yer var, ancak en güzellerinden bir tanesi kesinlikle Positano! Tabi ki Steinbeck 1953’te bu sözleri söylediğinde burası bu kadar popüler değildi. Şu an, çok popüler ve pahalı, özellikle yaz mevsiminde.

In July-August, it is hard to walk throughout the city due to its narrow streets and the massive crowd. If you have arrived Positano by car, well, good luck because it is even almost impossible to find a parking spot. So, I definitely recommend you to visit Positano in the spring season.

How to arrive

Generally, that particular area is not very easy to access. Since the accommodation is built by the hillside, wherever you choose to stay it is going to be a tough road for you, with or without a car.  I recommend reaching Positano by train. It would be the safest and the most beneficial way to arrive for you.

Positano is one of the closest spots to Sorrento throughout the Amalfi Coast. You can catch the train from Naples or Rome to Sorrento, and then reach to Positano by taxi or bus. I would prefer taking the bus because even if it seems close when looking to kilometers since the road is quite bendy, taking a taxi will cost you more than getting into a bus for sure.

Nasıl ulaşılır?

Genelliklle, bu bölgeye ulaşmak çok kolay değil. Kalacak yerler tepe üzerine inşa edildiği için arabalı veya arabasız fark etmeksizin sizi zorlayacaktır. Ben trenle ulaşmanın en uygun yol olacağını düşünüyorum. Bu yol en güvenli ve yararlı bence.

Positano, Sorrento’ya en kolay ulaşımı olan sahil yeri. Napoli veya Roma’dan Sorrento’ya trenle, oradan da Positano’ya taksi veya otobüsle ulaşabilirsiniz. Ben otobüsü tercih ediyorum çünkü her ne kadar yakın olsa da taksi kesinlikle otobüsten çok daha pahalıya geliyor.

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Positano is like a dream 💕✨ #lhwtraveler

Elvin Levinler (@elvin)’in paylaştığı bir gönderi ()

 

Where to stay

Positano is certainly the most expensive village throughout the Amalfi Coast. You’ll see the fanciest hotels and boutiques here. Luckily, you don’t have to stay in those fancy hotels to explore this beautiful place. You should check out the hotels in Amalfi for cheaper and more silent experience and still reach to Positano by ferry or boat easily.

If you do not want to miss the beautiful sunset in Positano, you should definitely visit one of the hotels and experience the golden hour there. Believe me, it will worth it.

Nerede kalmalı

Hiç şüphesiz Amalfi sahilinin en pahalı yeri Positano. En şatafatlı otel ve butiklere burada rastlayabilirsiniz. Ama şanslısınız ki etrafı keşfetmek için bu otellerde kalmanıza gerek yok. Amalfi’deki otelleri arayıp, içlerinden daha uygun fiyatlı, daha sakin bir deneyim yaşayabileceğiniz bir otel seçip, Positano’ya feribotla veya tekneyle geçebilirsiniz.

Positano’da güzel bir gün batımı izlemek istiyorsanız, oradaki otellerden bir tanesine gidip muhteşem gün batımının tadını çıkarabilirsiniz. İnanın değiyor…

What to do

Magical sunsets, lemon-scented narrow streets, delicious Italian gelato, and much more to explore in Positano… My personal favorite is the Fiordo di Furore. It is a hidden beach located in two giant rocks. No hotels and stuff, only a few fishing boats…

When you look there from above you’ll see a fascinating view of the beach and hundreds of steps to reach there; still, totally worth it. Try to go earlier to avoid the crowd in a summer season.

Ne yapmalı

Büyülü gün batımı, limon kokulu dar sokakları, lezzetli İtalyan dondurmaları ve daha bir çok şey Positano’da keşfedilmeyi bekliyor. Benim kişisek favorim Fiordo di Furore. İki büyük kaya arasında gizli kalmış bir sahil. Otle yok, çalışan yok…Sadece birkaç balıkçı teknesi.

Bu bahsettiğim yere tepeden baktığınızda etkileyici bir manzara ve oraya inmek için yüzlerce adımlık merdiven göreceksiniz; ama emin olun değecek. Yazın giderseniz kalabalığa kalmamak için erken saatte gitmenizde fayda var.

What to eat

Of course, in Italy, pasta and pizza are two of the best options but here, you should definitely give a chance to seafood. Depending on your preference, you can choose a fancy restaurant or try the local places.

Ne yemeli

Tabi ki İtalya’daysanız pizza ve makarna en iyi seçenek ama burda kesinlikle deniz ürünlerine şans verilmeli. Zevkinize göre lokal veya daha şık bir yer tercih edebilirsiniz. 

Positano is definitely one of my favorite places. However, in the high season, it might not be as peaceful and quiet as it seems in the photos. Still, I will definitely visit this heavenly place again for sure!

Positano kesinlikle benim favori yerlerimden bir tanesi. Yine de, en tercih edilen mevsimde, fotoğraflardaki gibi huzur ve sessizlik bulamayabilirsiniz. Yine de, şiddetle ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

More from Elvin Levinler

Can I Lose Weight with Yoga?

Can I lose weight with yoga? Yoga zayıflatır mı? One of the most...
Read More

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *