PARIS: Mon Amour

Before I write my blog post about Paris, I must warn you about one thing; you might get addicted to this city! Once you go, it’s impossible to not want to go again and you already start to plan your next trip to Paris even your vacation isn’t over. Because even tho I’ve been in Paris many many times, I still have a lot to do and see! But if it’s your first time in Paris I would definately suggest you to start with the touristic places.

Paris yazısını yazmadan önce uyarmalıyım ki; bu şehir sizde bağımlılık yapabilir! Bir defa gittiğinizde tadı damağınızda kalabilir ve henüz tatiliniz bitmeden yeni bir Paris planı yapmaya başlayabilirsiniz. Defalarca gitmeme rağmen hala görmediğim çok yer var! Ancak, eğer Paris’e ilk defa gidiyorsanız, tabii ki öncelikli olarak turistik olarak görmeniz gereken yerleri tamamlamadan dönmemenizi tavsiye ederim.

 

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

La Vie est Belle ✨🗼

Elvin Levinler (@elvin)’in paylaştığı bir gönderi ()

Sacré-Cœur Basilica

Sacre Coeur Basilica can be seen almost everywhere in Paris since it’s located at the highest hill of the city. For me, the most interesting fact about the basilica is its stone; travertine. Thanks to this stone, anytime it rains in Paris, these stones get cleaner and whiter, therefore it always shines like a swan on the top of the city! But if you or your travel partner is not an indoor person who is not into historical places, don’t worry, the view is for free and it serves you one of the best views of Paris, it’s impossible not to enjoy with it!

Sacre-Coeur Bazilikası, Paris’in hemen hemen her yerinden görülebiliyor, çünkü şehrin en yüksek tepesinde yer alıyor. Benim en çok hoşuma giden özelliği, traverten taşlarından inşa edilen bu yapının, taşın özelliği sayesinde ne zaman yağmur yağsa kendini temizliyor ve rengi ne kadar zaman geçerse geçsin beyazdan şaşmıyor olması. Ancak siz veya seyahat ettiğiniz eşiniz tarihi yerleri girip gezmeyi sevmiyorsa merak etmeyin, hemen önünde sizi Paris’in en güzel manzaralarından biri kucaklıyor, hem de bedavaya 🙂

Champs Elysees

Boulevard Champs Elysee is considered as the oldest and most expensive boulevard in the world! This boulevard is one spot that you would feel like you are a part of a postcard. When you walk on the glamorous sidewalks, passing thru shiny stores, it almost make you feel like Parisienne untill you see the tourist lines in front of big brands.

Şanzelize Bulvarı, Paris’in en eski bulvarı ve dünyanın en pahalı bulvarı sayılıyor. Paris’e geldiğimizi en çok hissettiğimiz anlardan bir tanesi bu kocaman kaldırımlı, ışıltılı bulvardan yürüdüğümüz anlar oldu. Eski/yeni izlediğimiz bir çok filmde, ünlü moda markalarının katalog çekimlerinde defalarca gördüğümüz o görkemli Arc de Triomphe manzarası… Aman yolun ortasında poz vereyim derken ezilmemeye dikkat!

The Seine

The Seine; this river might be the most known and might be surrounded by the most popular buildings in the world! And I think that the river separates the city as Anatolian-Europe sides just like İstanbul. It’s not only my observation but some of my Parisienne firends who lives in St. Germain, don’t like the other side of the river, and its the same for opposite The river offers you many options for all kind of activities such as cafe and restaurants if you want to enjoy the view while eating, private/group river tours by boat, if you are a runner like us and if you enjoy to discover the city by running, the river will guide you with the city’s glamorous architecture and its amazing buildings.

Sen Nehri, dünyanın en çok bilinen, etrafı en popüler binalarla sarılı nehri olabilir. Ve gerçekten Paris’i Anadolu-Avrupa yakası gibi ayıran bir nehir olma özelliğine sahiptir. Hatta Sen Nehri’nin zıt yakalarında oturan bir çok Paris’li arkadaşım karşı yakayı bir türlü beğenmez St.Germain’de yaşayan, Marais’yi, Pigale’de oturan St. Germain’i beğenmez. Nehir, şerit boyunca bir çok olanak sunuyor; kenarında oturup yemek yiyebileceğiniz cafe ve restoranlar, günlük tur satın alabileceğiniz özel ve grup tekneler, bizim gibi koşucuysanız ve şehri koşarak tanımayı sevelerdenseniz, koşu yolu mevcut. Veya sadece yürüyüş yapmak isterseniz nehrin hangi tarafından yürüseniz yürüyün sağlı sollu muhteşem mimarisiyle ve görkemli binalarıyla şehir size eşlik edecek.

Eiffel Tower

And of course the gorgeous Eiffel Tower! Most people see this tower as a piece of iron, some says it doesn’t suits the architecture of Haussmann or even at the beginning the plan was to destroy the tower. But at the end, it became the universal symbol of romance. I don’t think its bad. Even tho the name of “Eiffel” is the last name of the architect of the tower, still, all women would like to get a picture with their lover in front of the tower 🙂 (of course we have the picture) It always gets your attention by night with its lights, during the day with the sunshine, even with the rain, it winks at you. Anytime I pass by close, far, further, or even when I see a little part of it from an apartment’S top floor, it makes me happy, because that’s the moment I remember I’m in Paris!

Ve tabi ki, muhteşem Eyfel! Birçokları demir yığını olarak görse de, Paris’in mükemmel Haussmann mimarisiyle tamamen ters düşse de, hatta inşa edildikten sonra ilk başta yıkılması planlansa da, bu koca kule yıllar boyunca romantizmin simgesi haline gelmiş. Bence kötü de olmamış. Her ne kadar bu kadar anlam yüklediğimiz bu Eyfel, bu kuleyi inşa eden mimarın soyadı olsa da, her kadın hala önünde sevgilisiyle önünde bir pozu olsun istiyor 🙂 (Tabi ki bizim de var!) Gece ışıklarıyla, gündüz güneşin parlak ışığıyla, yağmurda o sisin arasından şehre göz kırpmasıyla her zaman kendine dönüp baktırıyor. Önünden, yakınından, uzağından ne zaman geçsem, bir apartmanın çatısına çıksam gözlerim hep onu arar, buldukça da içimi mutluluk kaplar, çünkü Paris’te olduğumu hatırlatır!

More from Elvin Levinler

Know Us | Nike

You are the only person who can explore the power and strength...
Read More

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *