MILANO, Amore Mio!

When you say Milan, first thing comes to your mind would be shopping for sure. So I’m writing this column just to prove you that you are wrong, and I’m giving you a chance to discover the real taste of MilanJ Naples has the best pizza, Rome has the best gelato and tiramisu, we couldn’t decide if the Tuscan wine is better or the Sicilian one, or does Bologna has the best spagetti? There’s only one answer; Milan has it all!

Before I give my tips about food and restaurants, there’s an information that you shouldn’t miss; there are only two different serving times which are noon and evening. And you have to make a reservation for the restaurants unless if you don’t want to starve yourselves.

Milano deyince ilk akla gelen şey şüphesiz ki alışveriştir. İşte ben bu yazıyı yanıldığınızı kanıtlamak ve inanılmaz lezzetlerden geri kalmamanız için yazıyorumJ Yıllar boyunca en iyi pizza Napoli, en iyi tiramisu Roma, en iyi şarap Sicilya mı Toscana mı, en iyi makarna Bolonya derken bir baktım ki Milano bunların karışımıymış!

Bütün restoran önerilerimden önce kocaman bir uyarı; Milano’da çok turistik olan yerler dışında tüm restoranlar ve trattorialar öğlen ve akşam servisi olmak üzere iki farklı oturumda servis veriyorlar. Çoğu yer de rezervasyonsuz almayabilir ve AÇ KALABİLİRSİNİZ!

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Happy (and curly) me in YOU 😬🌻 Clao Milano 💫

Elvin Levinler (@elvin)’in paylaştığı bir gönderi ()

Pino

First of all we can start with pizza!

If you prefer Naples style pizza rather than Sicilian style, Pino is the perfect place for you. It’s totally affordable, they have amazing pizzas, plus, it’s located in one of the most popular areas of Milan; Brera. If you prefer to eat healthy, they also offer you avocado salads but who wants healty food when you’re in country of carbo?

Öncelikle Pizzalardan başlayalım; yazarken bile canımın çektiği pizzalar için; Pino! Benim gibi Sicilya tarzı değil de Napoli tarzı yani ince hamurlu pizza seviyorsanız sizin için doğru yer! Burası hem uygun fiyatlı, hem yediğim en iyi pizzalardan, hem de şehrin en hip muhitlerinden Brera’nın göbeğinde. Corso Garibaldi, 50. Öğlen servisinde süper sağlıklı avokadolu salatalar da yiyebilirsiniz, ya da benim gibi gözünüz dönerse Diavola da sipariş edebilirsinizJ

Piz

If you seek for a cosy place, there’s one pizza place where is super close to Duomo. It’s on one small Street between a church and a theatre. There are usually a little line on front of the pizzeria but don’t worry, they serve prosecco and little pieces of pizzas while waiting. If you like to drink beer with your pizza, I highly reccomend you to try Biella beers. After your meal is finished, the waiter will bring you limoncello shots on the house! Italians drink it for digestion, or you can also have an espresso!

Gün içinde biraz daha salaş takılalım derseniz, Duomo meydanına çok yakın, bir kilisenin ara sokağında ve tiyatro salonunun yan kapısında, daracık küçücük girişi olan ve genellikle kapısında kuyruk bulunan Piz’e uğramanızı tavsiye ederim. Pizzanızın yanına Biella birası denemeniz şiddetle tavsiye edilir, keza İtalyan biralarında keşfedilmemiş bir hazine bence. Pizza biranız bittikten sonra müesseseden limoncellolarınız geliyor, İtalyanlar genellikle sindirim sistemlerini çalıştırmak için içseler de ben tadını da çok seviyorum.

Pasticceria Cova

Then here comes the tiramisu! First choice; Pasticceria Coya. There might be a loooong line for the table but I assure you It’s gonna worth. This patisserie is located on the most expensive Street of Milan, but don’t hesitate to try the tiramisu and un espresso, those are affordable. But, if you’d like to eat well en you want to end up with an amazing tiramisu, you can also combine the good food with good tiramisu at Trattoria Torre di Pisa! This place is more like an artisan restaurant rather than a trattoria. But you must remember that especially fort his trattoria, you should definately make a reservation before you go. The prices are not high as restaurants but not as cheap as trattorias indeed. Well, at the end of the day you won’t care about a penny becuase everything you’ll have is gonna be super italian and super delicious!

Gelelim tiramisunun faydalarına; Pasticceria Coya, içeri girdiğinizde kuyruk olabilir, sabredin bekleyin, beklediğinize değeceğine garanti verebilirim. Bu pastanenin yeri Milano’nun en pahalı caddesi Monenapoleone’de bulunuyor, ama yeri sizi yanıltmasın, öyle uçuk kaçık fiyatları yok. Ama derseniz ki, güzel bir İtalyan yiyelim, üstüne de mükemmel bir tiramisuyla akşamı bitirelim derseniz, adrersiniz Trattoria Torre di Pisa! Burası İstanbul’un karaköy lokantası konseptinde, öğlen iş adamlarının yemek yediği, akşam da ailelerin veya yine çalışanların iş çıkışı gelip yemek yediği bir trattoria görünümlü restoran. Fiyatları trattorialara göre daha pahalı ama kesinlikle restoranlara oranla daha uygun. Burada yediğiniz bütün yemekler olacaktır, çünkü defalarca gitmeme rağmen bir kere bile mutsuz kalkmadım masadan.

More from Elvin Levinler

Fried Egg With Avocado

If you love to eat healthy as much as me, then with...
Read More

1 Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *