Milan: Who Needs Starbucks in Italy?

We consider Starbucks not only as a coffee shop but also somewhere you can kill time, charge your phone, get some affordable snacks. But, what will the poor tourists do? The only Starbucks in Italy is newly opened in Milan, and if you plan to go there you have to get in line at 6am. Or, let’s say you get hungry and nowhere is open untill the dinner time, you either gonna have to eat someting in touristic area and get trashy food fort ons of Money, or what? Don’t panic, I will list you a super useful cafe chains that you can chill all day and get snacks in good quality. And, believe me, they have the best sandwiches.

Bizler Starbucks’ı sadece kahveci değil, zaman geçirmelik, telefon şarj etmelik, arada uygun fiyata bir şeylerle karnımızı doyuracağımız bir yer olarak tanıdık. Peki İtalya’ya giden masum köylüler ne yapsın? Ülkedeki tek Starbucks daha yeni Milano’da açıldı, ona da girmek için sabah 6’da kuyruğa girmeniz gerekiyor. Ya da acıktınız diyelim, koskoca şehirde ya turistik yerde kötü kötü yemekler yiyip kazıklanacaksınız ya da akşam servisinin açılmasını mı bekleyeceksiniz?

Merak etmeyin, sizin için bütüüüün gününüzü yaya yaya geçireblieceğiniz cafelerin listesini çıkardım. Aynı zamanda Starbuckslardan çok daha lezzetli sandviçleri olduğuna emin olabilirsiniz.

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Who can resist this pizza 🍕 #spontini #pizza #milano #duomo #italy #elviniminitaly

Elvin Levinler (@elvin)’in paylaştığı bir gönderi ()

California Bakery

You may find this chain in some hip areas in Milan. They have breakfast and lunch more in American style rather than Italian style. But we can’t always eat brioche, we also need bagel, right? During my long trips, after some point I miss my regular breakfast which is generally avocado toast. So this place is one of my favorites in Milan.

Bu cafe şehrin birkaç noktasında bulunuyor. Özellikle kahvaltı ve öğle yemekleriyle klasik İtalyan tarzından çok adı üstünde Amerikan tarzı yemekler servis ediyorlar. Ama hep Brioche yenmez ki zaten arada bagel da özlersiniz bence? Ve ben avokado tostsuz uzun süre kahvaltısız duramayacağım için burası benim için genelde doğru bir tercih oluyor.

Ciocolatti Italiani

Just like California Bakery, there is amazing Ciocolatti Italiani! Their ice-cream is proverbial. The most famous one is located next to Duomo, on the back Street of La Rinascente. But you don’t have to wait that looong line just to get ice cream, you can also find one in Via Torino, where you can eat and stuff yourself with sweets and chill at the same time.

Bunun gibi bir de Ciocolatti Italiani diye bir gerçek var ki aman allahım! Dondurması zaten dillere destan. En meşhur yeri Duomo meydanında La Rinascente’nin arka sokağında yer alıyor. Burda dondurma için uzun kuyruklar beklemenize hiç gerek yok. Via Torino üzerindeki çok daha cool ve oturulacak yerleri de mevcut. Tüm gün kalorileri basıp basıp oturabilirsiniz.

Juice Bar

Another chain is Juice Bar. I believe there’s only one place that sells only healthy stuff, which is this one. After my previous suggestions, if you need some healthy break, this is your place.

Bir diğer zincir cafemiz Juice Bar. Burada ciddi anlamda sade ve sadece sağlıklı şeyler bulabilirsiniz. Önceki önerilerimden sonra biraz sağlık arzu ederseniz Juice Bar tam size göre.

Princi

If you want to try somewhere more Italian, Princi is one of my favorite. Princi is also a chain that you might see most of the parts of Milan, and you may find many different options in any time of the day. During the lunch breaks, they prepare Daily food such as cold pasta with mozarella cheese and tomatoes, or lasagna, wheat salad, etc. An deven afternoon you can get your aperitivo here, they serve alcohol and nice buffet for aperitivo.

Biraz daha İtalyan isterim diyorsanız, Princi benim favorilerimden. Princi de şehrin değişik noktalarında sık sık rastlayabileceğiniz, günün her öğününde her tarz yemek atıştırmalık kahve bulabileceğiniz bir zincir. Öğlenleri esnaf lokantası gibi yemek çıkartıyorlar, ama İtalyan style. Mozarellalı domatesli soğuk makarna, lazanya, salata vs. akşam üstü aperitivo bile yapabiliyorsunuz, yani alkollü pastane gibi, mükemmel değil de ne 🙂

More from Elvin Levinler

Fried Egg With Avocado

If you love to eat healthy as much as me, then with...
Read More

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *