Los Angeles: Heaven in the World

On our very first day in Los Angeles, we luckily woke up without a jetlag. When I opened my eyes to a sunny day, I felt full of energy. LA is one of the happiest places in the world!

Los Angeles’daki ilk günümzüde saat farklından etkilenmeden erkenden uyandık. Güneşli bir güne gözlerimi açtığımda enerjiyle doluydum. LA, dünyadaki en mutlu yerlerden bir tanesi!

There are palm trees everywhere and the weather is so nice for most of the year. After enjoying the sun a little bit, we headed to Salt&Straw to have salted ice cream which is Bülent’s one of favorites! Then we took a walk and enjoyed the sunset on the beach. Our evening was calm. We just enjoyed the energy of angels…

Her yer palmiye ağaçlarıyla dolu ve yılın çoğu zamanı hava çok güzel. Güneşin tadını çıkardıktan sonra, Bülent’in favorilerinden bir tanesi olan tuzlu dondurma yemeye Salt&Straw’a gittik. Daha sonra yürüyüş yapıp gün batımının tadını çıkardık. Çok huzurlu ve sakin bir gün geçirdik ve meleklerin enerjisinin keyfine vardık.

The next day, we had a breakfast in a lovely place on Sunset Boulevard. We ate an avocado toast and threw away Coachella’s tiredness (We went to LA for Coachella actually; but that’s the subject of another blog!). In the afternoon, we did some shopping and discovered new stores. When you are in Los Angeles, you should know that there is no escape from shopping… The other inevitable thing to do is to have a photo in front of Paul Smith’s pink wall… We also took a lot of photos there and enjoyed the moment. The whole place was so colorful and beautiful. Just a perfect spot for Instagram photos…

Sonraki gün, Sunset Bulvarında tatlı bir yerde kahvaltı yaptık. Avokado tost yedik ve Coachella’nın yorgunluğunu üstümüzden attık (LA’e Coachella yüzünden geldik ama bu başka bir blogda anlatılacakJ). Akşam üstü, biraz alışveriş yapıp yeni alışveriş yerleri keşfettik. Los Angeles’taysanız hiçbir şekilde alışverişten kaçışınız yok. Diğer bir yapılmaması imkansız şey; Paul Smith’in pembe duvarı önünde fotoğraf çektirmek. Bu yüzden biz de gidip tonlarca fotoğraf çektirdik. Bütün yer çok renkli ve Instagram için fotoğraf istiyorsanız mükemmel bir yer.

Saturday’s laundry party 🛒👗 #elvinimincalifornia

Elvin Levinler (@elvinimin)’in paylaştığı bir gönderi ()

Just like in the movies

Our next stop was Rodeo Drive… This is a street where you will feel like “Okay, now I am in LA just like in the movies…” There are stores of very expensive brands. Everything and everybody is so chic around here. We enjoyed the atmosphere so much…

Gelecek durağımız Rodeo Drive oldu. Bu cadde kesinlikle “tamam şu an Los Angeles’taki filmlerden birindeyim” diyeceğiniz bir yer. Tüm pahalı markaların mağazalarının ve herkesin şık olduğu bir cadde. Atmosferinden çok keyif aldık.

Paradise Cove is one of our favorite places in LA. This time we took our friends there and everybody just loved it. Surf boards, white sands, colorful ornaments, trees, seagulls… It’s like a paradise! We watched the sunset there. The sound of waves and birds made us feel so good. We had very delicious sea foods. Then we threw ourselves back into the chirping streets. People were singing and dancing in everywhere, children were playing and running… It was such a relieving evening…

Paradise cove bizim LA’deki en sevdiğimiz yerlerden bir tanesi. Bu sefer buraya arkadaşlarımızla beraber gittik ve bayıldık. Sörf tahtaları, beyaz kumlar, renkli süslemeler, ağaçlar, martılar… Cennet gibi! Burada gün batımını izledik. Dalgaların ve kuşların sesleri bizi çok iyi hissettirdi. Çok lezzetli deniz ürünleri yedik. Sonrasında kendimizi tekrar cıvıl cıvıl sokaklara attık. İnsanlar şarkı söyleyip dans ediyor, çocuklar etrafta koşuşturuyor… Çok dinlendirici bir akşamdı.

When you go to Los Angeles, not going up to Hollywood Sign is a real loss. You know how we like adding a little adventure to our trips… So, this time we started our journey from Runyon Canyon Road to reach Hollywood Sign. We refused to use the regular way and followed another one. Eventually, we got lost and ended up with somewhere which is a little far away from the sign, but the view was so great. We tried it again. Even though we couldn’t find the regular way, we got a little closer to Hollywood Sign. It took us a little long to get closer but it was definitely worth it. So, if you decide to see the sign, make sure you know which way you should follow.

Los Angeles’a gidip Hollywood yazısını görmeden dönmek büyük kayıp. Seyahatlerimize macera katmayı ne kadar çok sevdiğimizi bilirsiniz… Bu yüzden maceramıza bu sefer Runyon Kanyonundan Hollywood yazısına doğru yola çıktık. Yolumuza normal yoldan gitmeyi reddedip başka yoldan gittik. En sonunda kaybolduk ve Hollywood yazısının biraz uzağına çıktık ama manzara yine de çok güzeldi. Yazının yanına gitmek biraz daha zamanımızı aldı ama kesinlikle sonucuna değdi. Eğer yazıya çıkmak isterseniz doğru yolu tercih ettiğinizden emin olun.

On our last day, we went to Venice. It was so nice to have an evening under the full moon. We enjoyed our last hours in peace and joy.

Son günümüzde Venedik’e gittik. Dolunay altında yemek yemek çok güzeldi. Son saatlerimizi huzur ve keyifle geçirdik.

This trip was so beautiful… I was so happy and excited as if I hadn’t see this beautiful city before. It was all worth the tiredness! I hope I can breathe the sunny and beautiful air of Los Angeles once again…

Bu seyahat çok keyifliydi. Daha önce buraya gelmemişim gibi heyecanlı ve mutluydum. Bütün yorgunluğa sonuna kadar değdi. Umarım bir kez daha güneşli ve güzel havasında Lon Angeles’la buluşurum…

More from Elvin Levinler

20 Hours in Singapore

While we were coming back from Tokyo to Istanbul, our flight was...
Read More

2 Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *