Jordan: Back to the Movie Sets

Imagine a country where you can see all the shades of red… One day you are in the middle of a desert, the other day you are diving into a deep blue sea and discover the great underwater world… You might think that it is another planet; but in fact it is Jordan!

Bir ülke düşünün ki kırmızının her tonunu görebildiğiniz… bir gün çölün ortaısndasınızi diğer gün masmavi bir denize dalıyorsunuz ve deniz altı dünyasını keşfediyorsunuz. Burası başka bir gezegen mi diye düşünebilirsiniz ama burası Ürdün!

Jordan has a lot to offer… Petra is one of the seven wonders of the world. Wadi Rum is a UNESCO World Heritage site, consisting of a various desert landscape such as narrow gorges, natural arches, towering cliffs, etc… Red Sea offers such rich underwater world. And Dead Sea, of course, promises a great healing power of salt…

Ürdün size bir çok seçenek sunuyor… petra, dünyanın yedi harikasından bir tanesi. Wadi Rum, UNESCO Dünya Mirası bölgesi. Bu bölgeye bazı doğal güzellikler de dahil. Kızıl Deniz, çok zengin bir deniz altı dünyası sunuyor. Ve Ölü Deniz, tabi ki, deniz tuzunun iyileştirici gücü…

Jordan hosted great movie sets such as Indiana Jones, Martian, etc… So, while traveling in this country, I felt like I was in one of those sets… This country both surprises and glamourizes you. Now let’s get into it a little bit and discover how it is so powerful on the visitors…

Ürdün muhteşem filmlere ev sahipliği yaptı; Indiana Jones, Marslı etc… Bu yüzden seyahatim sırasında sıkça film setinde gibi hissettiğim zamanlar oldu. Bu ülke sizi hem şaşırtıyor hem büyülüyor. Şimdi biraz daha inceleyelim bakalım ziyaretçileri üzerinde nasıl bu kadar büyük bir etkisi var…

Amazed by the “Rose city”

Petra, by itself, is the biggest reason to visit Jordan. Dating back to 2200 years ago, it challenges time. In Greek, “Petra” means “rock”. Thanks to the color of the rocks, it is also called “Rose City”. The structure of the rocks constitutes such an amazing architecture. During the day, as the angle of sunlight changes, the perception of the town changes as well. El-Hazne is the most iconic construction in this old town. To reach this construction, you have to go through the “Sig” which is a narrow canyon, which will definitely amaze you. So vivid and stunning… Then El-Hazne welcomes you with its stupendous look and amaze you one more time.

Petra kendisi zaten Ürdün’ü ziyaret etmek için başlı başına bir neden. 2200 yıl öncesinden günümüze hala ayakta! Yunanca’da “petra”, taş anlamına geliyor. Taşın renklerine ithafen, şehir de gül şehri adını alıyor. Taşların yapısı, inanılmaz bir mimari bütünlük oluşturuyor. Gün içinde, güneş açıları değiştikçe şehrin algısı da değişiyor. El-Hazne, şehrin en ikonik yapısı sayılabilir. Buraya ulaşmak için “Sig” adı verilen dar bir kanyondan geçmek gerekiyor ki o da çok büyüleyici. Çok karışık ve etkileyici. Ve peşine El-Hazne de sizi büyülemeye devam ediyor.

Watching the sunset in Petra is definitely a must-do. The other must is visiting the town during the night. All the town is enlightened by thousands of candles. You go through these candles and meet Petra all over again. But if you want to see Petra during night, you should keep in mind that it is only possible for three days in a week. So, you should check it before you arrange your trip.

Petra’dan gün batımı izlemek kesinlikle yapılması gerekenler içinde. Bir diğer yapılması gerekenler ise şehri gece vakti gezmek. Tüm şehir binlerce mumla aydınlatılmış. Bu mumlarla ilerleyerek Petra’ya yeniden ulaşıyorsunuz. Gece tekrar görmek istiyorsanız aklınızda bulunsun, sadece haftanın üç günü görebilirsiniz sadece. Bu yüzden öncesinde seyahatinizi planlamalısınız.

What else…

– Located in 60 km east of Aqaba, Wadi Rum is another rare beauty that you will just love… It is also called “Valley of Moon”, because it looks like a moon when you look at it from above. It gives you some kind of an eternal feeling.

  • Akabe’nin 60 km doğusunda, Wadi Rum bir başka mükemmel yer. Aynı zamanda “Ay Vadisi” olarakta biliniyor, çünkü yukarıdan bakıldığında aya benziyor. Baktığınızda bir tür sonsuzluk hissi veriyor.

– Safari in Jordan is also so much fun! You can do safari both with jeeps or camels. Either way, try to absorb the colors into your brain as much as you can. To be honest, there is no way to describe that beauty neither with the photos nor with the words… So take as much time as you want and enjoy the view with the bare eyes…

  • Ürdün’de safari çok eğlenceli! İster jiplerle ister develerle safari yapabilirsiniz. Hangi yoldan yaparsanız yapın, etrafınızdaki renkleri kafanıza kazımaya çalışın. Açıkçası, o güzelliği ne fotoğraflarla ne cümlelerle anlatabileceğimi düşünmüyorum. O yüzden, elinizden geldiğince çıplak gözle etrafınıza bakın.

– Aqaba has a coast on Red Sea. Most of the people come here just to discover its underwater world. There are more than 20 diving points and they are open all the year round.

  • Akabe’nin Kızıl Denize sahili var. Çoğu insan buraya deniz altı dünyasını keşfetmeye geliyor. 20’den çok dalış noktası var ve tüm yıl boyunca açıklar.

– Don’t miss your chance to visit Dead Sea. With a high salt rate, this lake is considered curative. So most of the people go there to heal. There are healing rituals held around the lake.

  • Ölü Denizi seyahat etme fırsatını kaçırmayın. Yüksek tuz oranıyla şifalı olduğu sayılıyor. Bu yüzden bir çok insan buraya iyileşme umuduyla geliyor. Gölün etrafında iyileşme ritüelleri yapılan yerler mevcut.

– You will definitely enjoy the food in Jordan, especially if you are a hummus lover. You should also give a try to zarb, which is kind of a kebab served with rice and vegetables…

  • Kesinlikle Ürüdn yemeklerini beğeneceksiniz, özellikle humus seviyorsanız… Bir tür kebap çeşidi olan ve pilav ve sebzeyle servis edilen Zarb’a da bir şans vermenizi tavsiye ederim.
More from Elvin Levinler

Dubai: Modern Face of the Middle East

If you want to get lost among the highest buildings of the...
Read More

1 Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *