India: Experience for Lifetime Change

Everything started when I was 19. I went to India for two months as a volunteer to work in a project of AIESEC that aimed to raise the life standards of the street children. I witnessed such scenes that I couldn’t have read in the books or seen in the movies. I had some mischances as well but still that trip changed my life for good. It was such a turning point in my life… Afterwards, I have always chosen to go out of my comfort zone and have always followed my curiosities.

Her şey ben 19 yaşımdayken başladı. Sokak çocuklarının hayat standartlarını yükseltmek amacıyla AIESIEC’in bir projesine gönüllü olarak katılarak iki aylığına Hindistan’a gittim. Ne kitaplarda ne filmlerde göremeyeceğim sahnelere şahit oldum. Bu seyahatte bazı şanssızlıklarım oldu elbette ama yine de hayatımı değiştirdiğine inanıyorum. Hayatımın bir dönüm noktasıydı diyebilirim. Sonrasında her zaman konfor alanımdan çıkıp merakımın peşinden gitmek istedim.

I had 17-hour journeys by trains… I saw one of the seven wonders of the world, Tac Mahal… I did a 3-day safari… I slept over in the middle of the deserts. I started yoga, now I am certificated yoga teacher. It was my very first travel, and I will never ever forget it…

17 saatlik bir tren yolculuğum oldu. Dünyanın 7 harikasından biri olan Tac Mahal’ı gördüm… 3 gün safari yaptım… Çölün ortasında uyudum. Yogaya başladım, ve şimdi sertifikalı bir yoga hocasıyım. Benim ilk seyahatimdi ve hiçbir zaman unutmayacağım…

👧🏻🔜🇮🇳#hindistan #2008

Elvin Levinler (@elvinimin)’in paylaştığı bir gönderi ()


Why India?

I was about to finish my first year at the university. And I wanted to improve my English. I was searching about the possibilities. Then I saw the advertisement of AIESEC, which is one of the largest volunteer networks in the world. I applied really quickly, then after some tests and an interview, I got to choose where to go. I wanted to have a real experience and of course a different one. So, having a totally different culture, India was such a perfect choice.

 

Üniversitede son senemi bitirmek üzereydim ve İngilizcemi geliştirmek istiyordum. Seçeneklerimi araştırırken AIESEC’in dünya çapındaki en geniş gönüllülük programının reklamlarına rastladım ve hemen başvurdum. Hemen görüşmelere çağırıldım, bazı testlerden geçtim ve sonunda nereye gitmeye karar vermem gerekiyordu. Gerçek bir deneyim istiyordum ve tabi ki farklı bir tane… Değişik bir kültür deneyimlemek için Hindistan tabi ki doğru seçenekti…

It was the first time that I had to leave my comfort zone. Everything sounded so good but of course there were some risks as well. I had some concerns but still I felt like I had to do this.

Konforumdan vazgeçtiğim ilk deneyimimdi. Her şey mükemmel olsa da bazı riskler de vardı tabi ki. Kafamda bazı sorular olmasına rağmen içimden “ben bunu yapmalıyım” diye geçirdim.

I chose a project in which I could work with street children. There was a garage that we used as a classroom. The children was coming to that classroom and we were trying to teach them English. We were playing games, singing songs, etc… We were trying to help them to learn English and be more active in daily life; plus we were trying to make them discover their abilities. I had such a great relationship with those kids. They were teaching me yoga and I was teaching them bale…

Ben sokak çocuklarıyla çalışabileceğim bir projede çalışmak istedim. Sınıf oalrak kullandığımız bir garaj vardı. Çocuklar o sınıfa geliyordu ve biz onlara İngilizce öğretmeye çalışıyorduk. Oyun oynuyorduk, şarkılar söylüyorduk… İngilizce öğrenmelerini sağlamaya çalışıyor ve gün içinde daha aktif olmalarını hedefliyorduk. Ve bunun yanında, kendi yeteneklerini keşfetmelerini sağlamaya çalışıyorduk. Çocuklarla inanılmaz güzel bir iletişimimiz oldu. Onlar bana yoga öğretiyordu, bende onlara bale…

However not everything was so perfect and smooth… We had such a difficult journey until we reach our destination, Gujarat and of course our adaptation took a little while. Before you go to India, depending on the destination, you have certain vaccines. But still you take some risks. I was there during the monsoon period, I was getting wet all the time. We had tap water just four hours in a day and it was limited. So I wasn’t able to have a proper shower. During the first week of my stay, I really struggled in terms of adaptation.

Ancak tabi ki her şey çok kolay ve mükemmel olmadı… gideceğimiz yere ulaşmak çok zorluydu ve tabi ki oraya uyum sağlamamız biraz zaman aldı. Hindistan’a gitmeden önce olmamız gereken zorunlu aşılar vardı. Ama ben bu riski yine de aldım. Benim gittiğim zaman muson dönemine denk geliyordu, bu yüzden sürekli yağmurdan sırılsıklam oluyordum. Temiz su günün sadece 4 saati vardı ve o bile limitliydi. Duş bile alamıyorduk bu yüzden. Bu yüzden gittiğimin ilk 1 haftası uyum sağlama konusunda oldukça zorlandım.

This didn’t last too long though… Just for a week as far as I remember… Then I got used to it. Because there were so many people sharing the same experience with me. After I got used to it, I started to enjoy every second of my time there. I witnessed so many interesting things.

Ama bu süreç benim için çok uzamadı, dediğim gibi, hatırladığım kadarıyla aşağı yukarı sadece 1 hafta zorlandım, sonrasında alıştım. Çünkü benim durumumda olan bir çok başka insan vardı etrafımda. Alıştıktan sonra oranın tadını çıkarmaya başladım. Bir çok ilginç olaya şahit oldum.

India is such an enormous and crowded country. I couldn’t see all of it, but I travelled quite a lot: Mumbai, Jaipur, New Delhi, Agra… I saw most of the places in northern India… Most of the time, I travelled by train… In India, just wandering around the streets or even buying a bottle of water from a market is enough. This way, you can observe the culture and learn a lot. It’s even enough just to be there and breath…

Hindistan çok kalabalık ve kocaman bir ülke. Tamamını gezemedim ama çok seyahat ettim; Mumbai, Jaipur, Yeni Delhi, Agra… Ülkenin kuzeyindeki bir çok yeri gördüm… Çoğu zaman trenle seyahat ettim. Hindistanda gezerken bir şişe içme suyu alıp etrafta dolaşmanız yeterli. Şehri keşfetmenin ve kültürü görmenin en güzel yolu bu.

There are so many rituals in India. This makes your experience even more colorful. I will always remember it with lots of gratitude…

Hindistan’da bir çok ritüel var. Bu da seyahati daha da renkli hale getirdi. Bu yolculuğu her zaman minnetle hatırlayacağım.

More from Elvin Levinler

Positano Stole My Heart

I can dream of a place and fall in love with it...
Read More

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *