Hawaii: Somewhere Over the Rainbow…

I had a dream… I wanted to be greeted with the leis and with the melodies of ukulele in Hawaii as soon as I get out the plain. And my dream came through…

It was in the middle of winter… We decided to make a good start of new year in Oahu Island, Hawaii… It was a quick decision, so we packed really fast and catch the last sunset of the year in Honolulu. The airport is just 20 minutes away from the city center. We were getting ahead from the airport with the fresh flowers around our neck and the amazing smell coming from them. Inside my head, there was only one song: “Somewhere over the rainbow…” We were so eager to throw ourselves to the ocean!

Bir hayalim vardı… Uçaktan iner inmez ukulele müziğiyle ve leisle karşılanmak istiyordum ve bu hayalim gerçekleşti.

Kış ortasıydı ve yeni yıla güzel bir başlangıç yapmak için Oahu adasına, Havai’ye gitmeye karar verdik. Bizim için çok hızlı bir karar oldu ve yılın son gün batımını kaçırmamak için çok çabuk hazırlandık. Havaalanı şehir merkezinden sadece 20 dakika uzaklıkta. Havaalanından, boynumuzda taze çiçek kokularıyla çıktık. Kafamda çalan tek bir şarkı vardı o da “somewhere over the rainbow…” Kendimizi okyanusa atmak için sabırsızlanıyorduk.  

When you are in Hawaii, every day is like a celebration day… You feel gratitude and happiness. Flowers are everywhere: On your head, on your neck, in your food and beverages… So, everything and every minute is so colorful and romantic in this island.

Havai’deyseniz her gün kutlama gibi… Minnet ve mutlulukla dolu oluyorsunuz. Her yerde çiçekler; kafamızda, boynumuzda, yemeklerimizde, içeceklerimizde… Yani her yer her dakika çok renkli ve romantik bir ada.

Honolulu is the capital of Hawaii. It’s surrounded by palm trees, high buildings and stores of popular brands… And of course, famous with amazing Waikiki Beach where you can find many amazing hotels. If you go a little inside the city, you will also encounter less crowded beaches and local restaurants.

Instead of glancing at a few islands in Hawaii, we wanted to fully experience Oahu Islands.

Honolulu, Havai’nin başkenti. Etraf palmiye ağaçlarıyla, yüksek binalarla ve ünlü markaların mağazalarıyla çevrili. Ve tabi ki, inanılmaz otellerin olduğu ünlü ve inanılmaz Waikiki Plajı… şehrin biraz içine girdiğinizde, daha az kalabalık olan plajlara ve daha lokal restoranlara rastlayabilirsiniz.

Hawai’nin diğer adalarına gitmektense, Oahu adasını tamamıyla keşfetmeyi tercih ettik.

How many 💙 do you see?

Elvin Levinler (@elvinimin)’in paylaştığı bir gönderi ()

When to go…

You can go to Hawaii anytime you want to… Because the weather is nice all the time. When we went there in December, it was 28 Celsius degrees and we could even swim. Although the possibility of rain is remarkably high during this period of year, it didn’t rain even once while we were there. Welcoming the new year barefoot on the beaches, under the stars was also a great experience. So, you should definetely think about going there for the New Year’s Eve. You will enjoy the fireworks (Although there are firework shows once a week all year round).

Ne zaman gitmeli…

Havai’ye istediğiniz zaman gidebilirsiniz. Çünkü hava her zaman çok güzel. Biz Aralık ayında gittiğimizde hava 28 dereceydi ve yüzebiliyorduk. Bunun yanında, en çok yağmur alabileceği dönem de bu zamanlar. Yeni yılı sahilde çıplak ayaklarla, gökyüzünde yıldızlarla karşılamak mükemmel bir deneyimdi. Bu yüzden yeni yılda gitmeyi düşünebilirsiniz. Havafişekler çok hoşunuza gideceltir.(gerçi bütün yıl boyunca her hafta bu gösteri oluyor)

How to go… 

When it comes to Hawaii, the main problem is the budget and of course the transportation… So, let’s talk about some facts. First of all, the direct flights are very expensive. And in most of the cases, there is not a direct flight. In this case, you should go to Los Angeles or San Francisco first and then transfer to Hawaii. If you want to make it a little cheaper, you will have to transfer more. So, you will either pay more or get more tired. It’s up to you… We were already in San Francisco for business. So, for us it was an easier decision. There are more than five flights from San Francisco to Honolulu every day. So, if you arrange your trip ahead, I am sure that you can have a good deal.

Nasıl gitmeli… 

Havai söz konusu olunca ulaşım biraz pahalı oluyor haliyle. O yüzden biraz gerçeklerden bahsedelim… Öncelikle, direkt uçuşlar çok pahalı. Ve çoğu yerden zaten direkt uçuş bulunmuyor. Direkt uçabilmek için Los Angeles veya San Francisco’ya gitmenizde fayda var. Tabi daha ucuza getirmek isterseniz aktarma sayısı ve yorgunluğunuz artsa da ulaşım bütçesinden tasarruf edebilirsiniz, size kalmış. Biz zaten iş için San Francisco’daydık, bu yüzden bizim için kolay bir karar oldu. San Francisco’dan Havai’ye her gün 5 farklı uçuş var. Uçuşunuzu San Francisco üzerinden ayarlarsanız mutlaka uygun bir sefere denk gelirsiniz.

Where to stay… 

If you are planning to stay in Oahu Island, Kailua will be the best area to stay. It’s full of hotels, restaurants and malls. You can find everything you need. There are smaller and cheaper hotels as well as big and luxury ones. As far as you stay in Kailua, you can pick your hotel anywhere you want to. Because it is a small district and wherever you stay in this street, it will be just nice and central.

Nerede kalmalı… 

Eğer Oahu Adasında kalmak istiyorsanız, Kailua kalmak için en iyi bölge. Otel, restoran ve alışveriş merkezleriyle dolu. İhtiyacınız olan her şeyi burada bulabilirsiniz. Büyük ve lüks oteller bulabileceğiniz gibi daha küçük ve ucuz oteller bulmanız mümkün. Kailua’da kaldığınız sürece otelinizi her yerden seçebilirsiniz. Çünkü küçük bir muhit ve burda her yer merkezi kalıyor.

What to do… 

Hawaii has a lot to offer. You can throw yourself to a beach, lay on the sands and have a peaceful time. It’s like a meditation. But if you are looking for a little adventure, then you can choose to hike, to surf or to dive with the dolphins in the ocean.

There are different kinds of beaches around the island. If you are in the east, the sea is turquoise and looks just amazing. If you are in the west, the sea looks a little darker but this time you will have a great underwater experience. If you are in the north, then you have to be careful with the waves, but the northern beaches are just perfect for those who like surfing. By the way, most of the beaches are public. You just drive there and throw your towels on the sands.

Ne yapmalı… 

Havai’de bir çok seçeneğiniz var. Kendinizi bir sahile atıp kumların üstünde huzurlu bir gün geçirebilirsiniz, meditasyon gibi. Ama daha çok macera arıyorsanız tırmanma, yürüyüş, sörf veya yunuslarla okyanusta yüzmeyi tercih edebilirsiniz.

Adanın etrafında değişik tarzda plajlar var. Doğu tarafındaysanız, denizin rengi turkuaz ve inanılmaz. Eğer batı taraftaysanız denizin rengi biraz daha soğuk ama deniz altı dünyası inanılmaz bir deneyim sunacak. Eğer kuzeydeyseniz dalgalara dikkat etmelisiniz çünkü sahiller sörf için çok ideal. Bu arada sahillerin çoğu halka açık. Gidip direkt kuma havlunuzu atıp oranın keyfini çıkarabiliyorsunuz.

What to eat… 

You will have such amazing fruits in Hawaii, especially the acai berries, which are very popular and called “super food” nowadays. You will also have such delicious sea food. But what is better that you get to eat all your meals accompanied with the live music. Wherever you go, there will be either somebody with his guitar or ukulele…

Ne yemeli… 

Havai’de inanılmaz meyveler deneyeceksiniz, özellikle açai çileği, bilinen ismiyle “super food”. Bunun yanında, lezzetli deniz ürünleri de bulabilirsiniz. Ama daha da güzeli, tüm bu yemekleri canlı müzik eşliğinde yiyor olmanız. Nereye giderseniz gidin, elinde bir gitar ya da ukuleleli birini göreceksiniz.

More from Elvin Levinler

Summer Expedition | Amalfi

If they asked me “How would you describe Amalfi Coast with one...
Read More

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *