Happy Neon Year | London Fashion Week

Fashion weeks have arrived and spontaneously I found myself in the middle of one of the most craziest fashion weeks, in London. Everyone has already decided what to wear, whom to watch.. As last minute decider, for me, everything’s happened too fast. Neon trends and colors saved me! Thanks to Happy Neon Year in this London Fashion Week. And when I look back, I’m very happy with the pieces I’ve worn and I had very good memories.

Moda severlerin merkala beklediği moda haftaları geldi, çattı; ben ise hiç aklımda yokken birden kendimi moda haftasının en yoğun yaşandığı şehirlerden birinde, Londra’da buldum. Herkes ne giyeceğine çoktan seçmeli karar vermiş, şov programını yapmışken ben diğer işlerimizi halledip son dakika gitmeye karar verdiğim için her şey çok hızlı oldu:) ama şimdi geriye dönüp baktığımda çok içime sinen parçalar giydim ve çok güzel hatırlar biriktim.

london

 

Comfy street style looks…

Whenever I feel comfortable, I look way better! I smile big, dance around and do whatever I want! That’s why the most important thing for me is being comfortable and finding the right pieces. Everyone has a different body shape and style, and if you don’t feel good, apart from the dress, you cannot look good…

Especially the fashion weeks lately welcome the creativity, freedom and difference the most… The fashion lovers used to wear more like dresses and heels, but now even the top fashion bloggers look better in their casual looks.

Street style rahat olmalı…

Benim için en önemlisi rahat olmak ve rahat hissettiğim kıyafetleri bulmak. Böyle olduğu zaman anın tadını çıkarabiliyor ve kendimi çok daha iyi hissettiğim için de daha güzel gözüktüğümü düşünüyorum. Dünyanın en güzel elbisesini ver, içinde rahat hissetmiyorsan hemen duruşundan, bakışından belli oluyor bence.

Özellikle moda haftalarında ‘street style’ yani sokak stili bence rahat, özgün ve farklı olmalı.. eskiden moda haftalarına giderken giyilen ağır ağdalı elbiseler bence çok demode.

Rain Jacket: Sudi Etuz

Belt: Off white

Boots: Dr Martens

Clutch: Comme des Garçon

1. Day:

Does someone say the neons are in the trend alarm?YAYY! Since today’s a very beautiful and sunny day, I decided to wear my neon pink rainjacket as a dress! Luckily I have this Off white belt exactly the same color! Never too much color for me.. I think my neon orange Comme de Garçon clutch look very good on this jacket. L’Officiel called this look ‘ craziness in simplicity’ and I LIKE IT!

1.Gün:

Biri neon renkler moda mı demişti? Olleyyy! Bugün hava da güneşli, kimse beni tutamaz! Sudi Etuz imzalı yağmurluğumu elbise olarak giyip, belime aynı renk Off white kemer taktım. Renkleri abartmak konusunda sınır tanımam, Comme des Garçon çantamın renkleri bu sezonun pembe – turuncu akımına çok yakıştı bence. L’Officiel bu görünümü sadeliğin içinde delilik olarak tanımlamış, çok hoşuma gitti :))

Sweatshirt: Freedom of Space

Bag: Off white

Boots: Mango

2. Day

Happy Neon Year! You already know how much I love ALL colours, so this neon trend makes me sooo happy! Not that I don’t like it if it’s not the new trend, but I’d love to wear them as much as possible.

Against to the grey rainy day in London, I decided to wear my oversize neon green sweatshirt. Green against grey, sweatshirt against the rain! I’ve completed my look with shiny grey tights and boots. If you think it’s not that visible yet, don’t worry I choose blue bag and red glasses! I think I’m ready now.

2.Gün:

Yaşasın neon renkler modası! Renkleri ne kadar çok sevdiğimi zaten biliyorsunuz o yüzden bu modaya en çok sevinenlerden biri de benim sanıyorum! Moda oldu diye bir şeyi giymek değil, ama hazır moda olmuşken doya doya giymek benim tercihim.

Yağmurlu havaya inat neon yeşil oversize sweatshirt’umu gümüş parlak taytımla giyip, blok renk gibi devam etmesi için aynı renk gümüş botlarla tamamladım. Yağmur birden bastırırsa da hazırım. Yeşili daha da ön plana çıkarmak için masmavi Off_White çanta ve kırmızı gözlüklerle bence hazırım.

Renkler o kadar eğlenceli ki makyajım yok denecek kadar az, saçımı da ensedemde özensizce topladım.

Overall: Museum of Fine Clothing

Belt: Topshop

Bag: Gucci

Sneakers: Air Jordan

3. Gün:

Overalls are one of the most hyped pieces of the SS19. I hold my wet hair look on my neck to make the shoulder details of my Museum of Fine Clothing overall more apparent. As you realized, I’d love to add some colors on my black overall. I choose red as red looks very good on London, so why not? This overall would look very chic with booties but I choose to wear my Air Jordan sneakers on the exact day of Michael Jordan’s birthday!

3.Gün:

Bahar yaz modasının vazgeçilmez detaylarından birisi de tulumlar! Üzerimdeki Museum of Fine Clothes tulumunun kol detaylarını daha da ön plana çıkarmak için saçlarımı ıslak görünümlü ensede topuz yaptım. Siyah tuluma renk katmak şart, renk seçimim ise Londra’yla en çok özdeşleşen kırmızı… Topuklu bir botla da çok cool olacağına eminim ama tercihim paçalarımı kıvırıp Air Jordan giymek -üstelik tam da Michael Jordan’ın doğumgününde!

In this fashion week, my focus was on comfortable, colorful and creative looks. My one and only iPhone Xs Max also accompanied my looks with colorful cases. Therefore I easily shared all the details from the runways with you on my Instagram stories and posts.

What’s your favorite look?

Kıyafet seçimlerimi yaparken odağım olan rahat, renkli görünümlere elimden düşürmediğim telefonum iPhone Xs Max rengarenk kılıflarıyla hep eşlik etti ve böylelikle gün boyu size defilelerden içerikler ve videolar paylaşabildim.

Sizin favori kıyafetim hangisi?

More from Elvin Levinler

Rome: Heaven of Food

If you go to Rome, even for two days, you must spare...
Read More

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *