Fascinating Qatar

Qatar’s capital city Doha is very popular lately. With its skyscrapers build on the coast, flashy malls around the city, noisy construction yards, and amazing deserts; it has just become new Dubai…

Son zamanlarda Katar’ın başkenti Doha çok popüler. Deniz kenarına inşa edilmiş gökdelenleri, kendini gösteren alışveriş merkezleri, gürültülü inşaat alanları ve inanılmaz çölleriyle adeta yeni bir Dubai oldu.

Our journey to Qatar started with a fun flight. When we arrived at the hotel, we were greeted with dates and coffees. The room was very clean and comfortable. We enjoyed our view so much.

Bizim Katar’a yolculuğumuz eğlenceli başladı. Otele vardığımızda hurma ve kahveyle karşılandık. Odamız çok temiz ve konforluydu, çok keyif aldık. Manzaramız bile vardı!

We were there to attend Inflow Summit actually, and had many meetings… But in between of the meetings we spared some time to see around and take photos. First, we discovered the Marina district. If you go to Doha, make sure you watch the sunset in Marina. It’s pretty good to say goodbye to sun that goes down through the high buildings.

Biz Inflow Summit’e katılmak için oradaydık, bu yüzden bir çok toplantımız vardı. Ama bu toplantılar arası etrafı gezmeye ve biraz fotoğraf çekmeye vakit ayırabildik. Öncelikle Marina bölgesini gezmeye başladık. Eğer Doha’ya giderseniz Marina’da gün batımı seyretmeye mutlaka vakit ayırın. Büyük binaların arasından güneşe veda etmek çok güzeldi.

Seeing Souq Waqif is also a must-do. As you know, “sou q” means “market” in Arabic. It’s possible to find all sorts of things around this market. We’ve even seen kumpir, simit and hookas! The architecture of the market is really nice. The buildings are new but they look like old.

Souq Waqif de görülmesi gerkenler arasında. Bildiğiniz gibi, “souq” Arapçada “Pazar” anlamına geliyor. Bu pazarda istediğiniz her şeyi bulabileceğinize eminim. Kumpir, simit ve nargile bile gördük! Pazarın mimarisi çok güzeldi. Binalar yeni yapılmış olmasına rağmen eski havaları vardı.

Hawk is a status indicator in Qatar so there’s a hospital which is special for hawks! It’s right near the souq area. There are also bird galleries. It’s possible to hear birds from everywhere!

Şahinler, Katar’da yön bulucular, bu yüzden onlara özel bir hastane bile var. Pazar alanının hemen yakınında. Aynı zamanda kuş galerileri de var. Buralarda dünyanın her çeşit kuşunu bulabilirsiniz.

You can also visit Museum of Islamic Art…

İslamik sanat müzesini de ziyaret edebilirsiniz…

Magic comes when you’re not looking for it ✨✨✨

Elvin Levinler (@elvinimin)’in paylaştığı bir gönderi ()

Adventure in the desert!

And of course the dune safari… Normally they say that the sunset time is the best time to do safari. But unfortunately the weather was cloudy when we were there. It took us almost two hours to reach the desert. Before you go on a safari, you might want to buy a kerchief from the souq. It will look cool on your pictures…

Our safari experience was not so perfect because of the weather conditions. It was already dark and windy while we were in the desert. So, we couldn’t really see much around. But at least we had a nice gathering; danced on the sands and touched the camels… If you want to do the dune safari in Doha, keep in mind that you should arrange the timing very well… Otherwise it might be a little less fun, just like ours.

Çölde macera!

Ve tabi ki kum safarisi… Normalde safari için en iyi zamanın gün batımı olduğunu söyleseler de biz maalesef bulutlu havaya denk geldiğimiz için safari alanına ulaşmamız 2 saatimizi aldı. Safariye gitmeden önce pazardan bir baş örtüsü alabilirsiniz, fotoğraflarda çok havalı görünüyor…

Bizim safari deneyimimiz hava şartları yüzünden çokta güzel geçmedi. Biz çöle vardığımızda hava çoktan kararmıştı ve çok rüzgarlıydı. O yüzden çok bir şey göremedik. Ama en azından güzel bir karşılama yapıldı ve kumun üzerinde dans ettik, develeri sevdik. Doha’da kum safarisi yapmak istiyorsanız, zamanlamayı iyi ayarlamayı unutmayın.

 

More from Elvin Levinler

Can I Lose Weight with Yoga?

Can I lose weight with yoga? Yoga zayıflatır mı? One of the most...
Read More

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *