Dubai: Modern Face of the Middle East

If you want to get lost among the highest buildings of the world, you should definitely put Dubai on your bucket list.

For a long time, this city has attracted attention of many people all around the world thanks to the employment opportunities. On account of the expat population, Dubai is used to western lifestyle: Parties at the roof bars, beaches and swimming pools around the city, concerts, etc… They don’t have any regulations in terms of clothing. So, you can wear whatever you want to.

Dünyanın en yüksek binaları arasında kaybolmak istersen, Dubai’yi kesinlikle listene eklemelisin!

Bu şehir, uzun süre boyunca tüm dünyadaki insanlara çoğunlukla iş fırsatları sebebiyle çekici gelmiştir. İş sebebiyle Avrupa’dan çokça çalışan Dubai’ye gönderildiği için yaşam tarzı çok batı tarzı; teras partileri, sahiller, şehrin bir çok yerindeki havuzlar, konserler… Kıyafet konusunda da bir kısıtlamaları yok, ne isterseniz giyebiliyorsunuz.

When you are walking through Dubai, you feel like you are in a video game… Everything is so colorful and technologic. The highest building, the largest mall, the first seven-star hotel… All the mosts and the bests are in Dubai…

Dubai’de yürürken sanki bir video oyununun içindeymişsiniz gibi hissedebilirsiniz çünkü her şey çok renkli ve teknolojik. En uzun bina, en büyük alışveriş merkezi, ilk yedi yıldızlı otel… Her şeyin en fazlası ve en iyisi Dubai’de…

On our first day in Dubai, we basically discovered the beautiful beaches and cafes… There are so many malls in Dubai, but we don’t like wandering around the malls during our trips. So, we skipped that part. But if you like shopping abroad, then you will fall in love with these malls. You can find anything you are looking for, and in fact even more than you are looking for… By the way, Dubai Mall is the largest mall in the world.

Dubai’deki ilk günümüzde biz güzel sahilleri ve kafeleri gezdik. Dubai’de çok fazla alışveriş merkezi var ama biz seyahatlerimizde alışveriş merkezi gezmeyi tercih etmiyoruz, o yüzden o kısmı atlıyoruz. Ama eğer siz yurt dışında alışveriş seviyorsanız bu akışveriş merkezlerine aşık olabilirsiniz. Aradığınız her şeyi bulabilir, hatta fazlasını bulabilirsiniz… Bu arada, Dubai Alışveriş Merkezi dünyanın en büyük alışveriş merkezi!

Marina district is the first place that you should discover, especially during the sunset time. There are so many hotels, restaurant, cafés in this district. We had a nice walk from Jumeriah Beach Resort to the Palm through the beach.

Marina bölgesi ilk keşfetmeniz gereken yer bence, özellikle gün batımı zamanı. Çok fazla otel, restoran ve kafe var. Biz Jumeriah Beach Resort’ten Palm’a doğru yürüyüşten çok keyif aldık.

I have to tell you something at this point. In Dubai, it is a little hard to walk from somewhere to another. I mean, you can see the place, it is not that far; but the roads are so complicated that you just end up with taking a taxi or Uber. The other thing that prevents you from walking is of course the hot weather.

Bu noktada bir şey daha eklemeliyim; Dubai’de bir yerden diğerine yürümek biraz zor. Aslında mesafe olarak çok uzak olmasa da, yollar yok karışık olduğu için sonunda taksi veya Uber’e binmek durumunda kalıyorsunuz. Bir diğer sebep ise yürümek için havanın çok fazla sıcak olması!

What else…

Burj Khalifa is the most iconic building in this city. With the height of 830 meters, it’s the highest building in the world. When you are in Dubai, you can see it everywhere.

Burj Khalifa şehrin en ikonik binası. 830 metre yüksekliğiyle dünyanın en yüksek binası. Dubai’deyken gittiğiniz her yerden bu binayı görebilirsiniz.

The Dubai Fountain is definitely a must-see. It’s the largest choreographed fountain system. You will enjoy watching 5-minute show especially during the night.

Dubai Çeşmesi kesinlikle görülmesi gereken yerlerden. En büyük su kareografisi yapılan çeşme. 5 dakikalık şovunu özellikle gece izlerseniz çok keyifli.

If you have time, please take a time to walk around Souq Al Bahar. Most of people go there to have a dinner with a waterfront view.

Zamanınız varsa, lütfen Souq Al Bahar’a yürüyün. Çoğu insan gidip su kenarında yemek yemeyi tercih ediyor.

When you are in Dubai, you should spare some time to do safari. It’s such a nice experience. We even saw a baby camel!

Dubai’deyseniz kesinlikle safari için biraz zaman ayırın, çok değişik bir deneyim. Biz bebek bir deve bile gördük!

 If you want to see Dubai, you should avoid summertime. Because it gets so hot. So, going to Dubai during the winter would be a lot better to be able to wander around more comfortably.

 Dubai’yi gezmek istiyorsanız bunu yazın yapmayın. Çünkü çok sıcak. Kış mevsimi, bu şehri ziyaret için en uygun zaman.

More from Elvin Levinler

Main Yoga Principals

Always focus on yourself! If you want to do yoga, the first...
Read More

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *