Come Rain or Come Shine

New trend is to make rain enjoyable! It’s almost impossible to ignore super colorful and fun rain coats around. The old and boring rain coats are completely gone and replaced by the ones that you never want to take off even on sunny days. And it’s not only the rain coats, some brands produced rain high heels covered by plastic. I’m not sure if it’s too much or not but I’m sure that there are lots of admirers for those.

Yeni trend yağmuru eğlenceli hale getirmek! Etraftaki süper eğlenceli ve renkli yağmurlukları gözardı etmek mümkün değil çünkü. Eski sıkıcı yağmurluklar gitti, yerine güneşli havalarda bile üzerimizden çıkarmak istemeyeceğimiz tatlılıkta yağmurluklar geldi. Hatta sadece yağmurluklar değil, topuklu ayakkabıları bile plastikle kaplayan markalar çıkmaya başladı! Abartı mı değil mi orasını bilemem ama alıcısı çok olduğuna eminim. 

When I’m choosing my rain coats, I never make an exception other than my mottos in clothes; colors! Because when I wear any kind of colorful turtleneck, I make that colorless boring day enjoyable! And this year my most colorless rain coat is grey but even that is scotch plaid pattern. And the colors that normally hard to match which are yellow, purple or orange, goes perfectly with this grey and scotch plaided rain coat. Or the opposite; some days when I’m too lazy to dress up, I just put my shiny yellow rain coat on and it makes me sparkle all day long. In that case, rain coats became both protective and aesthetic!

Ben yağmurluk için kesinlikle her zamanki mottomdan çıkmadan seçimlerimi yapıyorum; renklilerden! Çünkü içine giydiğim bir zıt renk kazakla bile yağmurlu gri havaları kıyafetlerimle renklendirebiliyorum. Bu sezon da en renksiz sayabileceğim yağmurluğum gri renk mesela, ama ekose desenli! Ve normalde giyerken her kıyafetle olmayacak canlılıkta renklerle mükemmel gidiyor; mor, sarı, turuncu gibi… ya da tam tersi, sarı bir yağmurluğuma o gün içine çok özensiz bile giymiş olsam sarı renkle o kadar güzel parlıyorum ki, kıyafetim bir şekilde kendini gösteriyor. Bu yüzden artık yağmurluklar hem koruyucu hem göze hitap eder hale gelmiş oldu benim için. 

More from Elvin Levinler

Super Eggs!

This a super healthy recipe! It’s basically eggs, but in a different...
Read More

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *