Can I Lose Weight with Yoga?

Can I lose weight with yoga?

Yoga zayıflatır mı?

One of the most common questions: Can I lose weight with yoga? The answer is simple: If you start yoga to lose weight DON’T but if you want to get to know your body, get strength and discover yourself, start yoga. if you practice regularly, you will be strengthened and shaped. If you are too skinny, as a result you might be heavier, stronger and shaped. (that happened to me) or you might get rid of unnecessary fats and weights, as a result you look thinner and healthier. I recommend to practice different types of yoga (link to that post) with different teachers.

En sık karşılaştığım sorulardan birisi: Yoga zayıflatır mı??? Cevabı basit: zayıflamak için yogaya değil koşuya başlayın Jama bedenini tanımak, güçlenmek ve kendini keşfetmek istiyorsan yoga yap ve eğer düzenli yaparsan, hep aynı tip dersleri değil değişik türde (vinyasa, hatha türlere link verelim) yogaları pratiğine katarsan güçlenir ve şekillenirsin. Bu çok zayıf bir bedende kasların ortaya çıkıp belirginleşmesiyle de olabilir – bende öyle oldu, bedenin fazlalıklarından kurtulup daha da incelmesiyle de olur.

Ask yourself before practicing yoga: why I want yoga in my life? whether your goal is to share cool instagram posts or look better in your bikini or to become better version of yourself. If you feel close to the second option,  a very long and fun journey is ahead of you.

Yoga pratiğine başlarken önce kendinize sorun: neden başlıyorum? Amacım instagramda havalı pozlar paylaşıp yazın da bikini içinde iyi gözükmek mi, yoksa dürüstçe kendimle baş başa kalıp kendini geliştirmek mi? İlkiyse yogayla zaman kaybetmeyin derim, ikincisiyse önünüzde uzun ve eğlenceli bir yolculuk sizi bekliyor!

More from Elvin Levinler

Los Angeles: Heaven in the World

On our very first day in Los Angeles, we luckily woke up...
Read More

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *