Beyond the Dreams: Aurora Borealis and Lapland

Lapland was always a wonderland for me. So our trip there was like a fairytale. As soon as we took off the plane, we met the cold. It was already night and freezing! We were there for an event held by Origin. They welcomed us with hot chocolate which was very cute. But the cuter and the more exciting part was staying in a glass igloo under the aurora borealis! It was such a special experience. I kept awaking and looking at the amazing view. I will never forget about the excitement of that night.

Lapland benim için her zaman harikalar diyarıydı, o yüzden bu seyahatimizde peri masalı gibiydi. Uçaktan indiğimiz gibi soğukla yüz yüze geldik. Zaten gece olmuştu ve gerçekten dondurucuydu. Biz Origin’in bir etkinliği için gelmiştik. Bizi sıcak çikolatalarla karşıladılar ki bence çok şekerdi. Ama daha şeker bir şey varsa, o da cam odalarda, ışıkların altında bir odada uyuyacak olmamızdı! Bu benim için çok özel bir deneyimdi. Gece boyu uyanıp sık sık manzarayı izlemek istedim. Ve orda geçirdiğim geceleri asla unutmayacağım!

In the morning, after having breakfast, we headed to snowmobile event… You have to keep in mind that Lapland is full of new experiences. And snowmobile is definitely one of them! We had to wear special cloth first. It’s kind of an overall, and you wear it on your clothes, even on your coat. So we became really huge! We felt like Teletubbies! I guess that there is no other way to guard yourself from the cold in Lapland. No matter what you wear, you are not ready for it until you wear that overall.

Sabah kahvaltıdan sonra etkinliğe giderken kar motorsikletleriyle götürdüler ve bizim için o bile başlı başına bir deneyimdi. Şunu anladık ki, Lapland her an yeni bir deneyimle dolu ve kar motorsikletleri de kesinlikle bunlardan biriydi! İlk başta özel kıyafetler giymemiz gerekiyordu. Tulum gibi bir şeydi ve normal kıyafetlerimizin üzerine giymemiz gerekiyordu, montumuzun da üstüne! O yüzden kocaman görünüyorduk hazır olduğumuzda ve Teletubbie’lere benzedikJAncak sanırım Lapland’de soğuktan korunmak imkansız çünkü ne giyersek giyelim çok üşüdük!

It was -27 Celsius. The color of sun was so gorgeous. And we started our ride. Some moments are too hard to explain, you just have to experience it… My eyelashes froze, but so my memories… We had such a great time full of joy and laughter.

Hava -27 dereceydi. Güneşin rengi inanılmaz güzeldi. Ve tura başladık. Sadece yaşanınca anlaşılabilecek türde anlar yaşadık, benim için tarifi çok zor. Kirpiklerimin donması bunlardan sadece bir tanesi… Keyifli, kahkahalı ve çok eğlenceli vakit geçirdik.

In the evening, we listened to the story of Origin products. They say that “We use life to create live.” All the products have natural ingredients. So, it was special for me to be part of this family and discover all about it in such a lovely event.

Akşam ise, Origin ürünlerinin hikayelerini dinledik. Mottoları “Yaşamak için yaşamı kullanıyoruz” idi. Tüm ürünleri doğal içerikli ve ben bu ailenin bir parçası olmaktan ve bu etkinliğe dahil olmak benim için çok özeldi.


Time with huskies!

The next day was another adventure. It was time to meet huskies of Lapland! At this point, I have to indicate something: Husky sledding is not an activity that tortures the animals. If it were something like that, we would have never done it. It’s not like elephant safaris, where they narcotize the elephants. This is the nature of huskies. You can compare the husky sledding with horse riding actually.

Ertesi gün başka bir maceraydı. Lapland’in Husky’leriyle tanışmaya gittik. Bu noktada eklemeliyim ki, Husky’lerle yapılan geziler, onlara asla zarar vermiyor veya işkence etmiyor. Öyle bir şey olsaydı asla yapmazdık zaten. Fil safarilerindeki gibi asla uyuşturmuyorlar, bunu at binmek olarakta görebilirsiniz.

As I said earlier, Lapland is land of unforgettable moments. Now imagine this moment: A forest covered with eye-catching snow, you are on a sled carried by beautiful huskies, an amazing sunshine… Leave yourself to the never ending energy of huskies and feel the peace and joy of that moment… Isn’t it great?

Önceden söylediğim gibi; Lapland unutulmaz anılarla dolu. Şimdi şu anı hayal edin; Karla kaplı bir orman, Husky’lerin çektiği kızaktasınız ve parlak bir güneş… Kendiniz Husky’lerin bitmeyen enerjisine teslim et ve havadaki huzuru hisset. Mükemmel bir an değil mi?

We fed the deers, remembering the lovely legend of Santa Claus! Then it was time to leave… It was one of the hardest farewells. Each moment in Lapland was so special and so beautiful. From our lovely igloo to the snowflakes that dropped on our faces, we enjoyed everything so much… It’s so cold but it gives you such a great relief.

Geyikleri besledik, efsane Santa Claus’un hikayesini hatırladıkJVe gitme zamanı geldi…. En zor ayrılıklardan biriydi. Lapland’in her anı çok güzel ve özeldi. Klaığımız cam iglo’dan başlayıp, yüzümüze düşen kar tanelerine kadar her şeyiyle çok eğlendik… Çok soğuk ama bir o kadar dah rahatlatıcıydı.

Lapland was one of my dream destination… I feel so lucky. I hope that anyone sharing the same dream can come here and enjoy it…

Lapland benim hayalimdeki yerlerden bir tanesiydi. Kendimi çok şanslı hissediyorum. Umarım benimle aynı hayali paylaşan herkes bunu gerçekleştirebilir.

More from Elvin Levinler

India: Experience for Lifetime Change

Everything started when I was 19. I went to India for two...
Read More

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *