Barcelona: Just Like Home

There are some places that I feel like home. That’s exactly what Barcelona makes me feel. Maybe you have read many articles and many lists of things to do regarding this beautiful city. I am sure you all know about La Sagrada Familia, Park Guell, Plaça de Catalunya, Barri Gotic, etc… But let’s take a moment and meet my Barcelona! I can go to this charming city many times and never get bored. Evim gibi hissettiğim bazı yerler vardır, Barselona bu yerlerden bir tanesi. Belki bu güzel şehir hakkında bir çok makale okumuşsunuzdur. Eminim La Sagrada Familia, Park Guell, Plaça de Catalunya, Barri Gotic etc… Şimdi durun ve bir de Barselona’yla bir de benim gözümden tanışın! Bu çekici şehre defalarca daha hiç sıkılmadan gidebilirim.

When I travel too often, one of the most frequently asked questions is: “Where do you like most?” Each city or each country is special in its own way. Especially for those who like to travel rather than just glancing at the destinations, none of the journeys can be waste of time. So, I divide the cities into two groups:

  1. It’s worth seeing, because every city is worth it, and it’s a good thing that I went and threw a tick on it.
  2. Yihaa I can live here!

Barcelona is definitely in the second group for me. It’s never ending city… Çok seyahat ettiğimde bana sıklıkla gelen bir soru var; “nereyi en çok seviyorsun?” Her şehir ve her ülke kendine özgü bence, özellikle seyahat etmeyi sevenler veya sadece bakarak gezmeyi sevenler, hiçbir yolculuk zaman kaybı değildir. Bu yüzden, bana göre şehirleri ikiye ayırdım;

  1. Görmeye değer, çünkü her şehir görülmeye değer, bu şehri gördüm ve gördüm diye tik atabilirim
  2. Oleeyy!! Burda yaşayabilirim!

Barselona benim için kesinlikle ikinci gruptaki bir şehir. Hiç bitmeyen bir şehir!

Feeling blessed 🤸🏻‍♀️🌈

Elvin Levinler (@elvinimin)’in paylaştığı bir gönderi ()

Get lost in the Gothic streets

The old buildings in Barri Gothic still preserve their glory. But what makes this neighborhood so special is more than its architecture… As you wander through the narrow streets, you will definitely find a live performance. You can leave yourself to the music, dance among the people in front of the giant cathedral, or take some tapas, sit on the sidewalks and watch around. And this time, I strolled on a skateboard feeling so peaceful and happy. Without stumbling, I wandered around those tiny streets. I grabbed my freshly brewed coffee and continued my way. It was like I was riding skateboard on those streets since I was a little kid! Barri Gothic’deki eski binalar hala ihtişamını koruyor. Ama bu muhiti benim için özel yapan şey mimarisinden daha fazlası… Dar sokaklarını keşfederken canlı bir performansa rastlayıp kendimi müziğe bırakıp, kocaman katedralin önünde dans eden insanların arasına karışmak veya biraz tapas atıştırıp kenarda bir kaldırımda oturup etrafı seyretmek… Ve bu sefer, bir kaykayın üstünde huzurla ve mutlulukla gezindim. Düşmeden, o daracık sokakları keşfettim. Yorulduğumda tazecik kahvemi kapıp yoluma devam ettim. Sanki çocukluğumdan beri bu sokaklarda kaykayımla geziyormuşum gibiydi!

Delicious tapas

The famous tapas, of course, will give flavor to your trip. It is not possible to come from a country, full of various kinds of olive oil dishes, rich appetizers and not to like tapas. You will enjoy the taste of fresh sea food, potato with bravas sauce, and different kinds of flat breads in this city.

Lezzetli Tapaslar

Tabi ki ünlü tapaslar, seyahatime lezzet katıyor.  Zeytinyağlı bir sürü yemeğin ve zengin mezelerin olduğu bir ülkeden gelip tapas sevmemek mümkün değil. Bu şehrin taze çıkan deniz ürünleri, patates bravas’ı, ve değişik çeşitte ekmeklerinden her zaman çok keyif alıyorum.

Blue beauty: La Barceloneta

Barcelona is one the few cities that benefits its seaside as much as possible. You can walk through the tiny streets and at the end you will end up with beautiful blue sea and lovely breeze. Please enjoy a barefoot walking on the sand, leave yourself on the ground… Have a drink at Xiringuitos or walk along the beach, run, ride a skateboard… There are lots of things to do by the seaside of Barcelona and choosing one is totally up to you…

Mavi güzellik: La Barceloneta

Barselona, sahih şehri olup bundan en çok faydalanabileceğiniz ender şehirden bir tanesi. Daracık sokaklardan yürüdükten sonra hep mavi güzel denize ve tatlı esintisine çıkıyor yolum. Ayağım çıplak kumda yürümekten, kendimi kumlara bırakmaktan büyük keyif alıyorum. Susadığımda, Xirinuitos’ta bir şeyler içiyorum, sonrasında koşuyorum veya sahilde yürüyüşe çıkmayı veya kaykayla kaymayı tercih ediyorum. Deniz kenarında yapacak bir çok şey var, ne yapacağınız tamamen sizin tercihinize kalmış…

Sincerity welcomes you in this city

Spanish people are just like other Mediterranean people; they are warm, sincere and energetic… When they talk, they are usually very loud and plus you will love how they revive the conversation by their gestures! I met a lot of people who enjoy every single moment in their lives. You’re lucky if you’ve never been to Barcelona! Enjoy being a tourist in this amazing city; seeing such a unique architecture, eating delicious foods, meeting special people. If you’ve been to Barcelona before, you’re lucky again! Because this city can surprise you every time you go.

Bu şehirde bizi samimiyet karşılıyor

İspanyollar da diğer Akdeniz ülkesi insanlar gibi; samimi, sıcak ve enerjitikler… Yürürlerken çok sesli konuşuyorlar ve genellikle jest ve mimikleriyle kendilerini ifade ediyorlar. Anlarını yaşayarak bundan keyif alan bir çok yerli insanla tanıştım. Eğer hiç Barselona’ya gitmediyseniz şanslısınız! Barselona’da turist olmanın tadını çıkarın; eşsiz mimarisiyle, lezzetli yemekleriyle, özel insanlarıyla… Daha önce gittiyseniz yine şanslısınız, bu şehir size her gidişinizde farklı bir sürprizle karşılayabilir.

More from Elvin Levinler

Can I Lose Weight with Yoga?

Can I lose weight with yoga? Yoga zayıflatır mı? One of the most...
Read More

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *