A Journey to the Rainbow Island: Burano

My name is Elvin, which means the seven color of the rainbow. I guess that’s partly why I am so in love with the colors and of course colorful places.

Benim adım Elvin, adımın anlamı da gökkuşağının yedi rengi. Sanırım renkleri ve renkli yerleri bu kadar sevmemin bir sebebi de bu.

Burano is an island in Italy and it is just one of them. It looks just like a kid painted the whole island as he wished. So vivid, so unique, so nice… It stretches the limits of imagination.

Burano, İtalya’daki birçok adadan bir tanesi. Ada, sanki küçük bir çocuk içinden nasıl geldiyse adayı boyamış gibi. Canlı, eşsiz ve çok güzel. Hayal gücünün limitlerini zorluyor.

You can catch a vaporetto from Venice (There is one in every 20 minutes) and go to Burano in just half an hour. I recommend you take the vaporetto from F.te Nove rather than San Marco Square, especially if you have limited time. This way you can reach the island more quickly. But if you have enough time and you want to enjoy the boat more, then you can go ahead and take one from San Marco Square.

Ben Venedik’ten kalkan bir “vaporetto”’ya binerek gittim (her 20 dakikada bir kalkıyor) ve sadece yarım saat sürüyor yol. Eğer kısıtlı zamanınız varsa, San Marco meydanı yerine Forte Nove’den vaporetto’lara binmenizi tavsiye ederim. Bu şekilde daha hızlı ulaşabilirsiniz adaya. Ya da benim gibi vapurda daha uzun kalmayı seviyorsanız San Marco’dan devam edebilirsinizJ

As soon you see the island on the board, you will want to run and hug each of the houses. Now let’s have a tour among the streets of this beautiful island.

Vapurdayken adayı ilk gördüğünüz andan itibaren koşup tek tek bütün evlere sarılmak istedim! Şimdi size neler yaptığımı anlatıyorum;

Where there’s love, there’s life 💙 xx

Elvin Levinler (@elvinimin)’in paylaştığı bir gönderi ()


So ravishing…

First of all, wandering around this island makes you feel like you are running through a children’s book. The canals are surrounded by houses in different sizes and each of them has a different color. There are so many tiny streets of which you can take great photos. And you will encounter many lovely backyards… Table clothes with gingham just fits into the look of the island. A few pizzeria and a few ice-cream shops… Everything looks so ravishing!

Öncelikle, etrafı keşfederken sanki bir çocuk kitabının içinde koşuyormuşum gibi hissettim. Kanallar, etrafı farklı boyut ve renklerde evlerle çevrelenmiş. Etrafta bir çok fotoğraf çekilesi küçük sokaklar vardı. Ve mükemmel fotoğraflar çektiğimiz bir sürü arka bahçeler bulduk… Kırmızı kareli masa örtüleri, şehrin dokusuna çok uyumluydu. Birkaç pizzacı, birkaç dondurmacı… Her şey büyüleyici görünüyordu. 

When we arrived in Burano, we started to wander around with the eyes full of astonishment and admiration. After a little while, we chose one of the pizzerias to gain a little energy, and had such a delicious one cooked on wood fire. It was even better than the one we had in Venice… By the way if you are planning to have something to eat in the island, eat before 4 PM. Because most of the places are closed after 4 PM.

Burano’ya vardığımızda, etrafı keşfetmeye devam ederken gözlerimizi şaşkınlık ve hayranlıkla etraftan alamadık. Biraz zaman geçtikten sonra, biraz enerji toplamak için bir pizzacıya oturduk ve odun fırından çıkma mükemmel bir pizza yedik. Venedik’te yediğimizden çok daha iyiydi. Bu arada, adada yemek yemeyi planlıyorsanız, akşam üstü 4’ten önce yemeyi unutmayın, çünkü 4’te kapanıyor çoğu restoran.

Then we continued walking around and took many photos in every corner. Everything was so peaceful and so good that the only trouble was that our ice-cream was melting down because of the hot.

Devamında yürümeye ve her köşede fotoğraf çekinmeye devam ettik. Her şey o kadar mükemmel ve huzurluydu ki, tek problem sıcak yüzünden dondurmalarımızın çabuk erimesi oldu.

Half a day is totally enough for Burano. We arrived later in the afternoon and still had so much time to see everything. Besides after 7 or 8 (PM) o’clock, there will be no tourist around, just the locals. Because there is not an hotel in the island. So, don’t push your luck to spend more time in the island! At this point, I have to warn you on something: I know that it is such a great island and it makes you jump and scream, but please calm yourself and don’t bother the locals by getting too excited. Because when you walk through the tiny streets, you will see many people sitting in front of their houses, having their coffee or having chat with the neighbors. They welcome you with a great smile, but still you should respect their personal spaces.

Yarım gün kesinlikle Burano için yeterli. Biz akşamüstü gelmemize rağmen hala gezecek çok zamanımız vardı. Ayrıca, akşam 7 veya 8’den sonra etrafta pek turist kalmıyor, sadece lokaller kalıyor.Çünkü adada otel yok! Bu yüzden, adada daha çok kalıp şansınızı zorlamamanızı tavsiye ederim. Son olarak, adaya geldiğinizde çok heyecanlı ve mutlu olabilirsiniz, ancak daracık sokaklarda hoplayı zıplarsanız, evlerinin önünde çay/kahve içen lokallerin kişisel alanlarına saygısızlık etmiş sayılabilirsiniz.

More from Elvin Levinler

Happy Neon Year | London Fashion Week

Fashion weeks have arrived and spontaneously I found myself in the middle...
Read More

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *