5 Reasons to Visit Philipinnes

I wouldn’t have counted Philippines as one of my dream destinations… Consisting of almost 8000 islands in the middle of Pacific Ocean, this country was always unknown for me. I didn’t know where to go, what to do, what to see… Yet I loved it so much as soon as I saw it. It has such a great nature and amazing beaches which inspire me a lot. Plus, the Philippines are such joyful and helpful people, and this makes your trip even greater. So you have many reason to visit this country, but let’s see the first five of them…

Filipinleri gitme hayali kurduğum yerlerden biri olarak görmedim hiç… Pasifik Okyanusunun ortasında neredeyse 8000 adanın birleşiminden oluşan bu ülke benim için bilinmez bir yerdi. Nereye gideceğimi, ne yapacağımı, ne yiyeceğimi bilmiyordum. Ancak görür görmez aşık oldum buraya. İnanılmaz bir doğası ve sahilleri var ve beni çok etkiledi. Bunun yanında, Filipinliler çok cana yakın ve neşeli insanlar, bu da seyahatimi daha da mükemmelleştirdi. Yani bu ülkeyi gezmek için aslında bir çok sebebiniz var ama ben 5 tanesiyle başlayayım;

1. Magnificent nature

I have never seen so vivid colors anywhere else in the world. Not only the blue and the green, every color is so real, so charming in Philippines… Pink sunsets, billion shades of green, beautiful white sands… Amazing! When you are in this country, you will have lots of time to hike in the forests, or you will have a chance to canoe through giant mangroves… Puerto Princesa Subterranean River is considered as one of the seven wonders of the world. Suddenly changing weather conditions will keep surprising you as you enjoy the beauty of your environment. And these memories will stay with you for the life…

1. Fevkalade doğası

Hayatımda bu kadar canlı renkleri başkabi yerde görmemiştim. Sadece mavi, yeşil renkleri değil, her renk çok canlı ve gerçek. Pembe gün batımları, yeşilin binlerce rengi, güzel beyaz kumlar… İnanılmaz! Bu ülkedeyseniz, ormanlarda yürüyüşe çıkmaya veya kanoyla Hindistan cevizi ağaçları arasında gezinti yapmaya vakit ayırmalısınız. Puerto Princesa yeraltı nehri, dünyanın yedi harikasından bir tanesi sayılıyor. Etrafınızla ilgilenip tadını çıkarırken, aniden değişen hava koşulları sizi şaşırtmaya devam edecek ve bunlar hayat boyu unutmayacağınız anılara dönüşecek

2. Untouched islands, beaches and amazing underwater…

White sands, turquois sea and the palm trees… It’s like a dream, like a heaven… Although there are some touristic and crowded beaches, there are also so many beaches which you encounter just on the way of somewhere and where there is not a single person. For example, Boracay Island, famous with kite surfing and amazing beaches, is really crowded. But we enjoyed Palawan more. There are some many great beaches in Palawan as well and they are much less crowded. If you want to travel in between of the big islands, you have to fly or take a ferry. But if you want to travel to small and closer islands, so there are so many boats coming and going.

By the way it is not possible to see all of the islands as there are thousands of them. But you can take a few different island tours and see as much as you can. During the island tours, you will see such amazing beaches and enjoy the underwater without even snorkel.

2. El değmemiş adalar, sahiller ve su altı dünyası…

Beyaz kum, turkuaz rengi denizi ve palmiye ağaçları… Rüya gibi, cennet gibi… Bazı yerler çok turistik ve kalabalık olmasına rağmen, yolunuzun üzerinde karşınıza çıkacak bir çok plajda da tek bir kişi bile göremeyebilirsiniz. Örneğin, Boracay adası, uçurtma sörfüyle ve inanılamz sahilleriyle ünlü bu yüzden çok kalabalık. Ama biz Palawan’da daha çok eğlendik. Çok daha az kalabalıktı ve sahilleri de en az diğerleri kadar güzeldi. Eğer bu büyük adalar arasında seyahat etmek istiyorsanız, ya uçakla ya da feribotla ulaşmınızı sağlamalısınız. Ancak, daha küçük ve yakın adalara gitmek isterseniz, gün içinde bir çok seferleri mevcut.

Bu arada, bütün adaları görmenizin imkanı yok, yüzlerce var çünkü. Ama birkaç tane değişik adalar turu alırsanız değişik bir çok adayı görme şansınız olur. Ada turları sırasında mükemmel sahillere rastlayacak, hatta şnorkelle su altı dünyasının da tadını çıkaracaksınız.

3. Interesting inventions

The boats that you use in between of islands are really cute. There are two bamboo sticks on the two sides. It is for balancing on shallow water but at the same time has such a nice look.

“Jeepney” is a kind of bus used in daily life routines. They are in all sorts of color and lighten up your day, actually.

“Tricycle”s are three-wheeled taxis. They are also colorful and gives you opportunity to reach wherever you go in a nice, breezy way…

3. Enteresan icatlar…

Adalar arası ulaşım için kullanılan botlar çok sevimli. Teknenin iki tarafında bambu sopalar duruyor. Dalgalı denizde dengelemesi için konulmuş ama bence çok güzel görünüyor.

“jeepney” günlük hayatta kullanılan otobüslerden. Hepsi değişik renklerde etrafta gördüğünüzde keyfiniz yerine geliyor.

“tricycle”lar üç tekerlekli taksiler. Onlar da otobüsler gibi renkliler ve istediğiniz yere gitme imkanı sunuyorlar ve çok güzel görünüyorlar.

4. Genial people

Philippines are very helpful people and they have always big smiles on their faces. When you ask them something, they listen to you carefully and try to help you as much as they can. Their laughter makes you laugh also, it is like contagious disease!

4. Arkadaş canlısı insanlar

Filipinliler çok yardımcı insanlar ve yüzlerinde her zaman kocaman bir gülümseme oluyor. Bir şey sorduğunuzda sizi dikkatle dinleyip ellerinden geldikçe yardımcı olmaya çalışıyorlar. Gülmeleyi bulaşıcı bir hastalık gibi, onlar güldükçe bizim de gülesimiz geliyor!

5. Great fruits and sea food

When you are in Philippines, you can find coconut even when you are cruising in the middle of sea. It’s such a lifesaver when you cannot find anything to eat. You will be full with banana, pineapple, mango and many other tropical fruits and sea food of course. You can even see people collecting calamari during night. Everything is so fresh and delicious.

5. Mükemmel meyveler ve deniz ürünleri

Filipinlerdeyseniz her yerde, hatta denizin ortasındaysanız bile Hindistan cevizi bulabilirsiniz. Yiyecek hiçbir şey bulamadığınızda tam bir hayat kurtarıcı olabiliyor. Burada muza, ananasa, mangoya ve daha bir çok tropik meyveye ve deniz ürünlerine doyacaksınız. Akşamları kalamar yakalayan insanlara bile rastlayabilirsiniz. Her şey çok taze ve lezzetli.

Home 💙🌴 #homeiswhereyourheartis

Elvin Levinler (@elvinimin)’in paylaştığı bir gönderi ()

Be careful with…

  • It’s hard to find bottled water in the islands. So you should be prepared. If you can not find one, at least you can prefer refined water.
  • If you are open to different taste, you will enjoy Philippine cuisine. But as it is too hot, the meals with diary products might make you sick.
  • Be careful with “zika” virus in Philippines. It is kind of a fever disease and spread mostly via mosquitoes. You should also get information about malaria and cholera before your trip.
  • You can only use Philippines peso in the islands. And only a few places accept credit card. There not ATM or banks around either. So be sure that you have enough cash with you. You can exchange your money in Manila.

Dikkatli olunması gerekenler… 

  • Şişe su bulmak çok zor olabiliyor. Bu yüzden hazırlıklı olmanızda fayda var. Şişe su bulamazsanız en azından arıtılmış suları
  • Değişik lezzetlere açıksanız, Filipin mutfağını seveceksiniz. Ancak hava çok sıcak olduğu için süt ve süt ürünleri sizi hasta edebilir.
  • “zika”virüsüne çok dikkat edin. Bir çeşit ateşli hastalık ve çoğunlukla sineklerle yayılıyor. Aynı zamanda, “malaria” ve “kolera” virüsleri hakkında seyahatinizden önce bilgi edinmenizde fayda var.
  • Adalarda sadece Filipin pezosunu kullanabilirsiniz. Sadece birkaç yer kredi kartı kabul ediyor. ATM veya banka da yok. Bu yüzden adalara gitmeden yanınızda yeteri kadar para olduğundan emin olmanız gerekebilir.
More from Elvin Levinler

City of Love and History: Venice

Venice is such a charming and stunning city with the tiny streets,...
Read More

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *