20 Hours in Singapore

While we were coming back from Tokyo to Istanbul, our flight was via Singapore. We had 20-hour waiting period, so it was more than enough to briefly discover the city. So here is our expedited Singapore tour…

Tokyo’dan İstanbul’a dönerken Singapur’da aktarmamız vardı. 20 saatlik bir boşluğumuz olunca bunu değerlendirelim dedik ve şehri keşfetmeye çıktık. İşte bizim hızlandırılmış Singapur turumuz…

During our 7-hour flight from Tokyo to Singapore, we couldn’t sleep at all because of the turbulence… We landed at Singapore Changi Airport at 04.45 AM. After resting for a few hours in the lounge, we left the airport at 8 AM. By the way the airport was so giant and beautiful that there were even big trees in it! The temperature was 29 Celcius degrees, however it was rainy. Typical Singapore weather…

Türbülans yüzünden 7 saatlik Tokyo-Singapur uçuşumuzda hiç uyuyamadım. Singapur Changi Havaalanına saat sabah 4:45’te indik. Lounge’da biraz dinlendikten sonra saat 8 gibi havaalanından çıktık. Bu arada havaalanı kocamandı, içinde ağaçlar bile vardı. Hava 29 dereceydi ama yağmurluydu. Tipik Singapur havası…

We had a few choices to go to the city center. Singapore Airlines offers a free city tour but it is just for the sightseeing. I mean you take the bus, stop in a few places to take photos, and go back to the bus… That’s it… So wanted to go the city center by train and explore the city by ourselves to be more free.

Şehir merkezine gitmek için birkaç seçeneğimiz vardı. Singapur Havayolu bedava bir şehir turu ve şehir gezisi sundu. Yani otobüse biniyoruz, birkaç yerde durup fotoğraf çekiyoruz ve otobüse geri dönüyor. Hepsi bu. Bu yüzden şehre trenle gidip kendimiz istediğimiz gibi keşfetmeyi tercih ettik.

Maybe we’re crazy. Probably. 💙

Elvin Levinler (@elvinimin)’in paylaştığı bir gönderi ()


Remarkable buildings…

Singapore is such a beautiful city… So chic, modern and attractive… The buildings are remarkable… We started our tour from the Ion… It’s a shopping mall and one of the most iconic buildings in Singapore. It’s on the Orchard Street which is the most crowded and the most popular street in the city. We walked on the street for a while. But we had to take metro just for one stop because of the heavy rain.

Singapur çok güzel bir şehir. Modern, şık, ilgi çekici… Binalar çok dikkat çekici. Biz turumuza Ion’dan başladık. Bu alışveriş merkezi aynı zamanda Singapur’un en ikonik binalarından bir tanesi. Orchard Sokağında yer alıyor, bu sokakta şehrin en kalabalık ve popüler sokaklarından bir tanesi. Sokakta yürümeye devam ettik ancak sonrasonda metroya binememiz gerekti çünkü şiddetli yağmur başladı.

Our next stop was Helix Bridge. The bridge was built like a DNA helix. So, it is quite nice to walk through it. You can take many photos there. Because you will encounter such a great view of the city. It also looks so nice during the night.

Bir sonraki durağımız Helix Köprüsü oluyor. Bu köprü DNA sarmalına benziyordu ve üstünden yürümek güzeldi. Fotoğraf çekmeye uygundu çünkü şehrin çok güzel bir görüntüsünü görebiliyorsunuz. Aynı zamanda gece de çok güzel görünüyor.

You can’t leave Singapore without tasting “Singapore Sling” in Raffles Hotel’s Long Bar. It’s a must-do… We also tried it and enjoyed the nice atmosphere of Long Bar and sunset. Then we headed to Marina Bay to see the Sky Trees… You should see them especially during the night… With the lights on them, they look so amazing.

Singapuru, Raffles Otel’in Long bar’ındaki “Singapore Sling”’i denemeden terk edemezsiniz. Aynı zamanda gün batımı zamanında giderseniz barın tadını çıkarabilirsiniz. Daha sonra Sky Trees’i görmek için Marina Bay’e doğru yola çıktık. Bunları gece görmenizi tavsiye ederim çünkü üzerlerinde ışıklandırma oluyor.

It was such a tiring but amazing day in Singapore. We enjoyed every second. When we went back to the Changi Airport, we were about to die, actually. We slept all the way to Istanbul. If you have such a waiting period in Singapore, you should definitely go to the city center and have a quick tour. It might sound a too hard but actually it is so much fun!

Singapur’daki günümüz çok güzel ve yorucuydu. Her anın tadını çıkardık. Ve sonra havaalanımıza geri döndük. Vardığımızda yorgunluktan ölmek üzereydik. İstanbul’a uçuşumuz boyunca uyuduk. Eğer bizim gibi Singapur’da bekleyecek saatlerişniz varsa kesinlikle çıkıp gezmenizi tavsiye ederim. Kulağa zor gibi gelse de aslında çok eğlenceli!

More from Elvin Levinler

Homemade Peanut Butter

Peanut butter is not something you should cut it from your diet,...
Read More

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *